Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët zviceranë

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët

Si ka ndryshuar jeta e karikaturistëve politikë në vitin 2020? Nga njëra anë, janë bërë karikatura në shtëpi për ndonjë aktivitet përgjithësisht të vetmuar. Nga ana tjetër, kishte kaq shumë lajme - kryesisht të çuditshme - sa karikaturistët kurrë nuk rrezikuan të mbaronin lëndën e parë të frymëzuar në mënyrë satirike.  

Pavarësisht se koronavirusi u shfaq që në vitin 2019 në Kinë, u deshën disa javë që ai të tërhiqte vëmendjen e mediave perëndimore. Artikulli i parë i “swissinfo.ch” u botua në 22 janar 2020 dhe që nga ajo kohë, kjo temë ka dominuar në platformën tonë multimediale.

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët

Karikaturistët zviceranë gjithashtu u morën shpejt me Covid-19, i cili doli të ishte një temë ideale. Ekzistonte perceptimi i paaftësisë së personaliteteve dhe autoriteteve politike, konfuzioni dhe zemërimi i popullit për maskat mbrojtëse dhe më vonë për vaksinimet.

Artistët satirë kanë marrë qasje të ndryshme ndaj pandemisë, si dhe ndaj çështjeve të tjera të rëndësishme, më e rëndësishmja Donad Trump. Ndërsa disa të tjerë kanë përdorur referenca kulturore ose kritika të zhurmshme (më pak të zakonshme në Zvicër), pothuajse tronditëse për lexuesit.

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët

Gjithashtu ka patur të tjerë që kanë synuar të qeshurën si një lloj antidoti ndaj tensionit të njerëzve kur përballen me një situatë që mbart një ngarkesë të fortë emocionale.

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët

2020, një vit i vetmuar, por i artë për karikaturistët

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore