Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Tre skenarë për tentativën për vrasjen e Putinit me dron

Tre skenarë për tentativën për vrasjen e Putinit me dron

Kamerat ruse të sigurisë kanë kapur pamjet goditëse të dy dronëve, njëri prej të cilëve mund të shihet duke shpërthyer mbi kështjellën e Kremlinit.

Zyrtarët rusë kanë pohuar se incidenti me dron ishte në fakt një përpjekje e Kievit për të vrarë liderin rus, por Ukraina ka mohuar çdo lidhje.

Pra, kush është përgjegjës atëherë?

Kjo pyetje është bërë nga faqja amerikane Business Insider, dhe më pas janë shqyrtuar tre skenarë të mundshëm.

Një nga kryeqytetet më të ruajtura në botë

Në fillim ai kujton se lufta në Ukrainë është plot propagandë dhe përmend pyetjet që lindin në këtë kontekst, si: A ka ndonjë përfshirje të Kievit në sulmin me dron? A e orkestroi Rusia një operacion të tillë për të justifikuar një përshkallëzim të rrezikshëm në një përpjekje për të thyer ngërçin ushtarak? A po ndodh diçka tjetër?

Nëse do të ishte një sulm ukrainas, thekson faqja amerikane, do të thoshte se liderët e këtij vendi rrezikuan një përshkallëzim të madh me një plan të keqekzekutuar, me shumë pak eksplozivë dhe Putini nuk ishte gjithsesi i pranishëm.

Ka edhe pyetje se si dronët iu afruan kaq shumë selisë së pushtetit në një nga kryeqytetet më të ruajtura në botë.

Faqja amerikane thekson se ka një sërë gjërash në këtë mister që ende nuk kanë kuptim ose thjesht nuk mblidhen, dhe ka përmbledhur deklaratat e ekspertëve në këtë fazë në tre skenarë të mundshëm:

Skenari i parë: Ukraina dërgon një paralajmërim

Ekziston mundësia që pas sulmit të jetë Ukraina, siç pretendojnë rusët, pavarësisht se Kievi i ka mohuar këto akuza, aq më tepër që Ukraina ka mohuar më parë operacionet në Krime apo territore të tjera, për të pranuar më vonë se i ka kryer.

Prandaj, përgjegjësia e Ukrainës për këtë ngjarje nuk mund të përjashtohet plotësisht, por duhet pasur shumë kujdes me të.

Në këtë kontekst, Business Insider raportoi një postim nga historiani ushtarak dhe këshilltari i NATO-s për dronët, James Patton Rogers në Twitter, i cili tha: “Një shpjegim mund të jetë se Ukraina lëshoi ??një dron të tillë për të demonstruar aftësinë e saj në rritje për të nisur precizitetin dhe sulmet e thella në një prej objektivat më të sigurta dhe më të fortifikuara në botë”.

Ndërsa lloji i dronit të përdorur nuk është përcaktuar ende, Business Insider citoi Marina Miron, një studiuese në Qendrën për Etikën Ushtarake në King’s College në Londër, e cila tha: “Bazuar në vëzhgimin e modelit të fluturimit të dronit në video, se mund të jetë një kuadrkopter i vogël nga Kina, prodhimi i cili është një sistem mjaft i përhapur”.

Mund të jetë gjithashtu modeli UJ-22, i përdorur shpesh nga ukrainasit, i cili mund të fluturojë në mënyrë autonome 500 milje drejt një objektivi të paracaktuar.

Aftësia e tij për të fluturuar relativisht ulët dhe ngadalë mund ta ndihmojë atë të shmangë radarë të caktuar.

Një tjetër skenar: Rusia qëndron pas operacionit

Ka indikacione për këtë, thotë faqja, pasi Putini nuk ka qenë kurrë në rrezik.

Kjo ndërtesë ikonë pësoi dëmtime minimale dhe politikanët rusë e përdorën menjëherë për të thënë se vetë Rusia ishte sulmuar.

Patton Rogers i tha faqes së internetit se sulmi dhe retorika shoqëruese ka të ngjarë të ishin orkestruar nga Rusia, për të justifikuar vrasjen e mundshme të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Moska përdori propagandë për të justifikuar veprimet ushtarake në Ukrainë – si para dhe gjatë fillimit të operacionit – siç komentoi Business Insider.

Patton Rogers tha se pretendimi se Ukraina u përpoq të vriste Putinin ka të ngjarë të “shënojë një kthesë të re në luftë”.

Është e sigurt, sipas sajtit, se Rusia është përpjekur vazhdimisht dhe ka dështuar të arrestojë ose eliminojë Zelensky që nga fillimi i luftës më shumë se një vit më parë, por tani mund të ndjekë një strategji të prerjes së kokës në mënyrë më agresive.

Një motiv tjetër për “fabrikimin” rus mund të jetë forcimi i mbështetjes së publikut rus për luftën, thotë Miron.

Ai shton se Rusia ka nevojë për një lloj justifikimi për vazhdimin e luftës në Ukrainë, ndaj ky është një mesazh për popullatën vendase që thotë: “Shikoni sa e rrezikshme është Ukraina. Ata madje po përpiqen të vrasin Putinin.”

Skenari i tretë: Është puna e rusëve që janë kundër Putinit

“Një skenar i tretë mund të jetë që kjo nuk ka të bëjë fare me ushtrinë ukrainase,” thotë Patton Rogers, i cili ngre mundësinë që grupet disidente në Rusi të qëndrojnë pas tij, veçanërisht pasi raportet e shumta kanë folur për sulme në infrastrukturën kryesore dhe tentativa për vrasje gjatë lufta ruse në Ukrainë.

Grupe të ndryshme të veçanta kanë marrë përgjegjësinë për disa nga këto sulme dhe grumbullimi i qindra mijëra trupave nga Rusia vjeshtën e kaluar nxiti rezistencën ndaj regjimit të Putinit, por shumica e sulmeve të tyre kanë shënjestruar qendrat e mobilizimit të drejtuara nga Ministria e Mbrojtjes Ruse.

Megjithatë, Patton Rogers thekson se ai “nuk ka parë asnjë indikacion” se grupe të tilla kanë aftësinë për të përdorur drone në sulmet e tyre dhe ai beson, duke e pasur këtë parasysh, se një pretendim i tillë mund të jetë vetëm një fantazi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore