Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Si Putini paralizoi Perëndimin

Si Putini paralizoi Perëndimin

Saga e Nord Stream 2, tubacioni i gazit midis Rusisë dhe Gjermanisë që kalon përgjatë shtratit të detit Baltik, ka ngecur aq shumë sa është krahasuar me një valixhe në një aeroport pa doreza – e pamundur të braktiset dhe e pamundur të çohet në destinacion. Shumica e kastit origjinal të personazheve që u përfshinë: Jean-Claude Juncker, Angela Merkel, Matteo Renzi, David Cameron, Petro Poroshenko janë larguar nga skena politike. Vetëm një politikan i ka mbijetuar gjithë historisë: Vladimir Putin, presidenti rus si mjeshtri i përça dhe sundo.

I lancuar për herë të parë në vitin 2015, tubacioni prej 11 miliardë dollarësh (8.3 miliardë £) në pronësi të gjigantit energjetik të mbështetur nga shteti rus, Gazprom, është ndërtuar për të transportuar gaz nga Siberia perëndimore, duke dyfishuar kapacitetin ekzistues të gazsjellësit Nord Stream 1 dhe duke mbajtur 26 milionë shtëpi gjermane të ngrohta në një çmim të përballueshëm.

Por e vetmja gjë që ky tubacion gazsjellësi nuk është, siç pohoi në vështirësi ish-kancelarja gjermane Merkel, është një projekt thjesht tregtar. Ajo ka pasoja të mëdha gjeostrategjike, me çdo pëllëmbë tubi përmban një betejë të ngritur politike dhe ligjore.

Në të vërtetë, pak projekte inxhinierike kanë ngritur kaq shumë çështje: rivendosja e perandorisë post-sovjetike, kriza klimatike, ngacmimi amerikan i Evropës, përqafimi emocional i Rusisë nga Gjermania, fuqitë ligjore të Komisionit Evropian, lobimi i korporatave, parashikimi i energjisë dhe Modeli monopolist i Gazpromit. Kritikët e saj më të ashpër e kanë përshkruar atë si një tradhti moderne në shkallën e paktit Molotov-Ribbentrop të vitit 1939.

Duke ia mundësuar Putinit një "armë' të tillë potenciale mbi sigurinë energjetike evropiane, argumentohet se tubacioni 1200 km e lë Evropën e Lirë në mëshirën e tij. Nëse Putini dëshiron një Jaltë të re, një zgjidhje të re kufitare me Evropën, atëherë gazi dhe varësia e Evropës nga rezervat ruse, janë bërë një mjet për ta arritur atë. Kritikët e Nord Stream 2 thonë se nuk ka të bëjë aq shumë me krijimin e kapaciteteve shtesë, por me zëvendësimin e rrugës kryesore ekzistuese për gazin rus në Evropë, që kalon përmes Ukrainës.

Të tjerë thonë se kjo është hiperbolë dhe Rusia do të kuptonte se nëse do të përdorte gazin si një armë gjeopolitike, Evropa ka shumë burime alternative.

Ndërtimi i tubacionit përfundoi në shtator pas shumë shtyrjeve dhe pengesave ligjore. Por bordi i Gazprom tani është duke pritur për lejen përfundimtare ligjore nga rregullatorët gjermanë për të filluar dërgimin e gazit në tubacion për konsumatorët mirënjohës gjermanë. Kjo leje është bërë objekt i luftimeve të hershme brenda koalicionit të ri gjerman, i bërë edhe më intensiv nga kërcënimet e Putinit ndaj sovranitetit të Ukrainës.

Të tilla janë ndryshimi i ekuilibrit të forcave, është thjesht e imagjinueshme, nëse nuk ka gjasa, që në momentin e fundit projekti të bllokohet përgjithmonë, duke lënë Gazprom dhe pesë bashkë-investitorët e tij evropianë me një elefant të bardhë që shkëlqen në fund të shtratit të detit Baltik , si një fëmijë i një epoke tjetër, një qortim për tejkalimin perandorak të Putinit.

Nëse po, do të jetë një fitore e madhe për pavarësinë e Ukrainës. Që kur u propozua tubacioni, vetëm një vit pas pushtimit të Ukrainës nga Putin, Kievi ka lobuar ashpër kundër kësaj ideje.

Ukraina ka frikë se duke anashkaluar rrugën e saj të gazit që rrjedh nga Rusia në Evropë, tubacioni i ri – pjesë e një strategjie më të gjerë ruse për të ndërprerë lidhjet me republikat post-sovjetike – do ta privojë atë nga tarifat e tranzitit shumë të nevojshme, ekuivalente me 4% të saj. GDP.

Kievi ka argumentuar gjithashtu se gazsjellësi do të rrisë kontrollin dhe pjesën e Rusisë në tregun evropian të gazit dhe për këtë arsye do t'i japë Putinit një shans për të vënë çizmet e tij në grykën e Evropës. Tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 55 miliardë metra kub – më shumë se gjysma e 95 miliardë metra kub gaz që gjermanët konsumuan deri në vitin 2019.

Ukraina gjeti aleatë të gatshëm për kauzën e saj në Poloni, shtetet baltike, me vonesë në Itali, Britaninë dhe, në mënyrë kritike, Komisionin Evropian. Ata të gjithë kanë vënë në dukje ngecjet e gazit rus të vitit 2006 dhe janar 2009, dhe kërcënimet e fundit të Putinit ndaj Moldavisë, për të argumentuar se Rusia nuk do të tregojë asnjë hezitim për mbylljen e çezmave të gazit për të siguruar avantazhin gjeostrategjik.

Lobimi i Kievit çoi në dhjetor 2019 në futjen e sanksioneve të SHBA-së sipas Aktit për Mbrojtjen e Sigurisë së Energjisë të Evropës (PEESA). Kjo do të thoshte se ndërtimi i tubacionit u pezullua për një vit e gjysmë, pasi kontraktori në pronësi zvicerane që vendosi tubacionin u tërhoq.

I tillë ishte shqetësimi i qeverisë gjermane që në një letër private të datës 7 gusht 2020, Olaf Scholz, atëherë ministër i financave dhe tani kancelari gjerman, i propozoi sekretarit të atëhershëm të thesarit të SHBA-së, Steven Mnuchin, që Gjermania të financonte ndërtimin e dy terminaleve të gazit të lëngshëm natyror në Gjermania me deri në 1 miliard euro (856 milionë £) në këmbim të SHBA-së që t'i japë fund pengesës së Nord Stream. Shtetet e Bashkuara kanë lobuar prej kohësh për më shumë eksporte LNG në Gjermani.

Por në maj, linja ishte zbutur. Diplomacia gjermane ishte në punë. Më 19 maj, Antony Blinken, sekretari amerikan i shtetit, hoqi dorë nga sanksionet ndaj shefit ekzekutiv të Nord Stream, Matthias Warnig, kryetar i Nord Stream 2 dhe një mik i ngushtë i Putinit, duke shpjeguar se donte t'i jepte kohë diplomacisë që të funksiononte. Më 7 qershor Blinken tha se gazsjellësi ishte një fakt i kryer dhe më 21 korrik, një javë pas takimit me Merkelin në Shtëpinë e Bardhë, Biden i hoqi sanksionet krejtësisht si një dhuratë lamtumire për të.

Duke u ankuar se ai ishte goditur pas shpine – jo aleati i parë i SHBA-së që e bën këtë në lidhje me Biden-in – presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se Ukraina ishte përjashtuar nga procesi i vendimmarrjes, diçka që SHBA-ja e kundërshton.

Sipas marrëveshjes që Merkel kishte arritur me Biden, Gjermania premtoi të shtyjë për të zgjatur një marrëveshje ruso-ukrainase të tranzitit të gazit për 10 vjet, si dhe të kontribuojë me 175 milionë dollarë në një fond të ri të gjelbër për Ukrainën për të përmirësuar pavarësinë e saj energjetike me burime të rinovueshme. “Nëse Rusia përpiqet të përdorë energjinë si armë ose të kryejë veprime të mëtejshme agresive kundër Ukrainës”, thuhet gjithashtu në deklaratë, “Gjermania do të ndërmarrë veprime në nivel kombëtar dhe do të bëjë presion për masa efektive në nivel evropian, përfshirë sanksionet, për të kufizuar eksportin rus. aftësitë për Evropën në sektorin e energjisë, duke përfshirë gazin”.

 Merkel tha se këto garanci nuk zbatoheshin vetëm për administratën e saj, por edhe për pasardhësin e saj.

Amos Hochstein, këshilltari i lartë i Biden për sigurinë globale të energjisë, më vonë justifikoi pragmatizmin e Bidenit, duke thënë: “Ideja e arritjes së deklaratës së përbashkët me Gjermaninë ishte njohja e realitetit të përfundimit të gazsjellësit, duke kuptuar se veprimet agresive nga Shtetet e Bashkuara ndoshta do të nuk e kanë ndryshuar rezultatin dhe ndoshta vetëm do ta vononin atë. Pra, duke parë realitetin, duke e kuptuar atë dhe duke krijuar diçka me një marrëveshje me Gjermaninë që do të na lejonte të vazhdojmë të mbrojmë interesat e rëndësishme që ka Evropa, që kanë Shtetet e Bashkuara, për të mbrojtur sigurinë e Ukrainës duke adresuar dhe zbutur efektet e këqija. dhe kërcënimet që mund të paraqesë Nord Stream 2”.

Ky gjykim është vënë në pikëpyetje vazhdimisht, duke përfshirë edhe Britaninë e Madhe. Biden vendosi t'i jepte gazsjellësit bekimin e tij ngurrues këtë pranverë, pikërisht në një kohë kur Putini kishte filluar për herë të parë të instalonte trupa në kufirin e Ukrainës. Ai gjithashtu dha miratimin edhe pse Partia gjermane e Gjelbër, e ka kundërshtuar me vendosmëri gazsjellësin dhe e vendosur për ta çuar Gjermaninë në një drejtim të ri të politikës së jashtme, ishte ngjitur lart në sondazhe për t'u bërë partia më e madhe përpara zgjedhjeve të shtatorit. Ishte një kohë e çuditshme që Uashingtoni t'i dërgonte një sinjal disfatist Annalena Baerbock, udhëheqëse e partisë së Gjelbër, dhe ajo nuk u përmbajt duke kritikuar vendimin e Bidenit si një vendim që do të ndante Evropën.

Llogaritjet e Biden ishin të kuptueshme. Ai donte të rregullonte murin ndarës me Gjermaninë dhe të kërkonte mbështetjen e saj mbi Kinën. Në këtë proces ai e dinte se do të shqetësonte Ukrainën, por, siç tregoi me Aukus - pakti i sigurisë Indo-Paqësorit që përjashtonte francezët - ekipi i sigurisë kombëtare i Biden është mjaft i gatshëm të shpërbëjë aleatët në interes të fokusimit te konkurrenti i madh strategjik , Kinë.

Të Gjelbrit gjermanë ishin gjithashtu thellësisht të zhgënjyer që Departamenti i Shtetit kishte kapërdirë argumentin e diplomatit gjerman se tubacioni ishte i pandalshëm. Po, Gazprom ishte pothuajse në distancën e afërt të inaugurimit, prerjes së shiritit të përfundimit, por kishte ende pengesa të rëndësishme rregullatore përpara si me Gjermaninë dhe BE-në.

Për të fituar të Gjelbërit duhet të përballen me partnerët e tyre të lartë të koalicionit, SPD. Gerhard Schröder, 77-vjeçari, ish-kancelari gjerman i SPD-së, është kryetar i komitetit të aksionerëve të Nordstream, një post që ai mori brenda disa javësh pasi u largua si kancelar i Gjermanisë. Mbrojtja e projektit nga Schroder është e pakushtëzuar.

I pyetur, për shembull, në lidhje me marrëdhëniet midis gazsjellësit, diçka që ai e përshkruan si një projekt evropian, dhe helmimit të disidentit rus Alexei Navalny, ai tha: "Njëra nuk ka të bëjë me tjetrën", duke shtuar se asgjë nuk ishte vërtetuar shkencërisht. në lidhje me helmimin. Nuk është për t'u habitur që Navalny e përshkruan Shroderin si "djaloshi i porosisë së Putinit". Ai thekson se përfituesit e vërtetë të Nord Stream 2 nuk do të jenë vetëm gjermanët e korruptuar moralisht, por oligarkët rusë të sanksionuar nga SHBA.

Mbështetja e Schröder-it për projektin është krejtësisht tipike për opinionin e SPD-së. Për shumë vite ngacmimi i Gjermanisë nga Trump e bëri këtë një argument të lehtë për të kandiduar brenda një partie të vendosur për të mbrojtur sovranitetin gjerman. Ai siguroi një mburojë për ata në SDP që mbronin marrëdhënie më të ngushta me Rusinë në bazë të Wandel durch Handel, ndryshim përmes tregtisë.

Frank-Walter Steinmeier, presidenti gjerman, për shembull, mbron projektin duke përmendur thënien e Henry Kissinger se diplomatët e mirë kërkojnë pika kontakti në politikën e jashtme "në mënyrë që të transformojnë një të tashme të keqe në një të ardhme më të mirë".

Ish-ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, gjithashtu nga SPD, e prezantoi tubacionin si një mjet për të qëndruar në kontakt me Rusinë. Një "strategji e urave të djegura", tha ai, është jo vetëm e gabuar, por edhe e rrezikshme, pasi kjo do ta shtynte Rusinë në një bashkëpunim të ngushtë ekonomik dhe ushtarak me Kinën.

Për vite me radhë komisioni dhe Gazprom kanë qenë në mosmarrëveshje. Kompania ruse është përpjekur të shmangë rrjetin rregullator të BE-së duke argumentuar se një direktivë energjetike e vitit 2019 nuk zbatohej për gazsjellësin. Gazprom dështoi dhe tani rregullatorit gjerman së bashku me BE-në do t'i duhen gjashtë muaj për të vendosur nëse tubacioni përmbush ligjin e BE-së. Kompanive të tjera u është dhënë leja për të paraqitur çështjen e tyre te rregullatori gjerman, duke përfshirë operatorin e rrjetit të gazit të Ukrainës GTSOU dhe Poloninë PGNiG.

Një seri e tërë kërkesash rregullatore të BE-së për aksesin e palëve të treta, ndarjen e pronësisë dhe transparencën tarifore hyjnë në lojë. Shthurja kërkon që pronarët e tubacioneve të jenë të ndryshëm nga furnizuesit e gazit që rrjedh në tubacione, diçka që Gazprom e kundërshton.

"Është e qartë se ligji evropian i energjisë zbatohet gjithashtu për këtë projekt, ndarja e tregtisë dhe transportit është e specifikuar qartë," tha Sven Giegold, sekretari i ri shtetëror me ndikim i Gjermanisë për çështjet ekonomike në ministrinë e ndryshimeve klimatike.

Në një vend ku sundimi i ligjit ka rëndësi, Habeck sheh gjithashtu një mënyrë për të vrarë projektin: “Qëllimi i ligjeve është të parandalojnë monopolet dhe varësitë. Rrjeti dhe operimet duhet të jenë të ndara edhe për këtë tubacion, dhe nuk është kështu. Kishte shumë presion politik nën qeverinë e fundit federale për të miratuar Nord Stream 2. Megjithatë, ai nuk është në funksion. Agjencia Federale e Rrjetit do të kontrollojë dokumentet në përputhje me ligjin – siç duhet të bëjë”.

Në një përpjekje të mundshme për të armatosur fuqishëm rregullatorin, tha Schmidt, Gazprom nuk ka fituar para duke ofruar vëllime shtesë përmes rrugës Bjellorusia, Polonia apo ukrainase. “Ata kanë kapacitet të bollshëm tubacioni që mund ta përdorin tani, por nuk janë. Ata nuk i kanë prishur kontratat e tyre, por as nuk kanë ndjekur dinamikën normale të tregut duke rezervuar kapacitete shtesë.”

Mëma e të gjitha betejave ligjore pret dhe ndërkohë, valixhja pa dorezë pret fatin e saj./ Marrë me shkurtime nga The Guardian

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore