Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Si lufta e bandave pushtoi rrugët e Suedisë

Si lufta e bandave pushtoi rrugët e Suedisë

Nga Paulina Neuding 

Nils Grönberg ishte 19 vjeç kur u qëllua dhe u vra nga një plumb në gjoks dhe  në fytyrë. Imazhet e trupit të tij të pajetë të shtrirë përtokë në një nga lagjet më të pasura të Stokholmit – Zona Rezidenciale Hiper-Moderne e Hammarby Waterfront – u përhapën shpejt në mediat sociale.

Shumë suedezë e dëgjuan lajmin nga fëmijët e tyre. Nils Grönberg, ose “Einár” siç e quante ai veten, ishte një nga artistët më të njohur të Suedisë. Ndërsa suedezët e klasës së mesme vazhdojnë të shpresojnë se fëmijët e tyre mund të mbahen larg asaj që ndodh mes bandave kriminale të vendit, vrasja e Einár-it vërtetoi edhe një herë se ky është një rrëmujë në të cilën jemi të gjithë së bashku.

Shumë prindër u befasuan kur zbuluan se fëmijët e tyre kishin teoritë e tyre të ndërlikuara se kush ishte vrasësi, bazuar në atë që dinin nga tekstet e repit për konfliktet në botën e krimit të Stokholmit. Dhe banorët e Hammarby nuk ishin të parët që zbuluan se edhe njerëzit e pasur luftojnë për t'i shpëtuar prejardhjes së Suedisë në dhunën e bandave.

"Reperi gangster suedez" mund të tingëllojë si një personazh i Sacha Baron Cohen. Por repi gangster është i lidhur ngushtë me luftërat e bandave të vendit. Me tekste kaq të etur për gjak, saqë do të ishte e vështirë të dalloheshin nga reklamat e rekrutimit për Shtetin Islamik, repi përdoret për të ndërtuar markat e bandave dhe për të treguar aftësinë e tyre për dhunë. Einár, i cili tashmë kishte një precedent të gjatë kriminal, pavarësisht moshës së tij të re, bëri rep për Glock-in e tij, për vrasjen e 'minjve' dhe madje shfaqi granata dore në një nga videot e tij. Reperi ‘Cuz’, i cili u shfaq në të njëjtën video, ishte dënuar më parë me dy vite burg. Pavarësisht kësaj ai është fotografuar me Greta Thunberg.

Por Einár gjithashtu u dallua mes reperëve gangsterë si fëmijë i prindërve me origjinë suedeze, pjesë e elitës kulturore të vendit. Nëna e tij është një aktore e njohur dhe vetë Einár mori pjesë në një shfaqje në Teatrin Mbretëror Dramatik në Stokholm si fëmijë. Ai e kompensoi sfondin e tij duke repuar me theks dhe përmendi Eminemin si frymëzim.

Ai ishte gjithashtu viktimë e brutalitetit të bandave edhe para vrasjes. Vitin e kaluar ai u rrëmbye, u abuzua seksualisht, u rrah dhe u fotografua nga një grup tjetër reperësh gangsterësh, të cilët u përpoqën ta zhvasin atë për një shpërblim prej më shumë se 250,000 £ dhe shpërndanë fotografi poshtëruese të tij në mediat sociale. U raportua gjithashtu se kishte një përpjekje për të vendosur një bombë jashtë shtëpisë së Einár. Në përputhje me etikën e gangsterëve, Einár refuzoi të merrte pjesë në hetimin e policisë dhe gjyqin që pasoi.

Një nga të dyshuarit në komplotin e rrëmbimit dhe zhvatjes kundër Einár u shpall artisti i vitit nga Radio Suedeze (SR), ekuivalenti suedez i BBC-së. Megjithatë, ai nuk mund të merrte pjesë në gala të mbushur me yje për të pranuar çmimin e tij, pasi ishte në paraburgim nga policia. Më vonë ai u mburr për këtë në një nga këngët e tij.

Një tjetër reper në rrethin e miqve të Einár – i cili bashkëpunoi me të në një këngë ku mburreshin se po pasuroheshin duke shitur drogë – sapo është dënuar me një vit burg për grabitjen e një dyqani në Husby. Sipas policisë, artisti është i lidhur me ‘Hyenat e Husby’, një grup aktualisht në konflikt të armatosur me një bandë konkurrente.

Gjëra të çuditshme kanë ndodhur në këtë rast grabitjeje. Papritur pronari i dyqanit vendosi që ai nuk ishte grabitur fare. Dy nëpunës dyqanesh morën mbrapsht dëshmitë e tyre, duke fajësuar suedishten e keqe, memorien e keqe dhe problemet e shëndetit mendor. Ata gjithashtu i kanë kërkuar falje reperit për sjelljen e pandershme. Përplasje të tilla të amnezisë ndjekin një model të vendosur në Suedi në ato që autoritetet i quajnë zonat "të cenueshme" të Suedisë.

Jordbro jashtë Stokholmit është një lagje e tillë. Në pranverën e vitit 2019, dy parukierë sirianë hapën një sallon flokësh në sheshin qendror të zonës. Ata u afruan shpejt nga gangsterët vendas, të cilët kërkuan ‘taksë’. Parukierët nuk pranuan, e raportuan këtë në polici dhe dy persona u dënuan për zhvatje. Por ngacmimet vazhduan. Salloni i flokëve u sulmua, xhamat e tij u thyen.

Ndërsa historia u përhap në media, anëtarët e komunitetit lokal u dyndën te parukierët në një shfaqje simpatie. Edhe kryetarja e bashkisë, socialdemokratja Meeri Wasberg, erdhi për të shprehur mbështetjen e saj.

Por edhe ndërsa kryebashkiaku ishte ulur në sallon, kërcënimet vazhduan, pasi kryebashkiaku Wasberg më vonë shkroi në Facebook: “Ndërsa unë jam ulur atje, një i ri me kapelë fut kokën brenda dhe u thotë se duhet të mbyllen. se kanë një orë... Nuk është e qartë se çfarë do të thotë ai do të ndodhë nëse nuk mbyllen, por prapë pastrohet disi.” Kur kanali TV4 dërgoi një reporter në zonë për të hetuar historinë, ai u sulmua në shesh.

Rezulton se bandat janë më të forta se shteti suedez. Policia në fund u tha dy parukierëve të qëndronin larg Jordbro. Që atëherë ata janë shpërngulur dhe tani mund të vizitojnë lagjen e tyre të vjetër vetëm me shoqërimin e policisë. Ata mbajnë alarme personale sulmi dhe jetojnë nën mbrojtjen e policisë.

Sa histori si kjo mbeten të patreguara sepse viktimat nuk guxojnë të rrezikojnë të paguajnë të njëjtin çmim./Përshtati gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore