Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

SHBA nisi garën e armatimit të raketave balistike dhe ja ku jemi 20 vjet më vonë

SHBA nisi garën e armatimit të raketave balistike dhe ja ku jemi 20

Si sot 20 vjet më parë, SHBA-ja njoftoi se do të tërhiqej nga Traktati i Raketave Anti-Balistike i nënshkruar nga Moska dhe Uashingtoni në vitin 1972. Çfarë ndryshimesh ka sjellë kjo që atëherë?

Më 13 dhjetor 2001, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Xhorxh W. Bush, dha një njoftim zyrtar për vendimin e SHBA-së për t'u tërhequr nga Traktati. Në përputhje me nenin 15 të traktatit, tërheqja hyri në fuqi gjashtë muaj më vonë, më 13 qershor 2002.

Rusia e quajti këtë vendim një gabim dhe këmbënguli në mbajtjen e paprekur të traktatit të rëndësishëm dypalësh, duke theksuar rëndësinë e tij ndërkombëtare dhe e quajti atë "një gur themeli i stabilitetit dhe sigurisë strategjike".

Megjithatë, SHBA-ja bëri të ditur qëllimin e saj për t'u tërhequr nga traktati disa herë me pretendimin se ai ishte i vjetëruar - dhe për të zhvilluar sistemin e vet kombëtar të mbrojtjes raketore anti-balistike.

Të gjithë ekspertët, si në Rusi ashtu edhe në Perëndim, pranuan se asnjë sistem i mbrojtjes raketore nuk do të ishte në gjendje të mbronte një territor që përballet me sulmin e parë bërthamor në shkallë të gjerë.

A mund të ruhet traktati?

Duke nënshkruar Traktatin dhe Protokollin e 1974, BRSS dhe SHBA kërkuan të mbronin bazat e tyre strategjike bërthamore dhe qendrat e komandës për të garantuar një përgjigje simetrike në rast agresioni.

Natyrisht, traktatet nënshkruhen dhe respektohen vetëm kur ka barazi. Asnjë shtet nuk do të hynte në një traktat, e lëre më të përmbushte detyrimet e tij, me një ekuivalent politik dhe ushtarak, kur rregullat s'do të ishin të barabarta.

Megjithatë, shumë ekspertë pajtohen se në atë kohë, në fillim të viteve 2000, kishte vend për kompromis. SHBA-të donin të hiqnin qafe kufizimet, por ishin të gatshme të ofronin diçka në këmbim. Rusia, megjithatë, ishte e vendosur për ta mbajtur traktatin ashtu siç ishte.

Sa diplomatë u përpoqën dhe dështuan të detyronin SHBA-të të "garantonin se sistemi i tyre i mbrojtjes raketore nuk do të përdorej" kundër Rusisë? 

Së pari, SHBA nuk do t'i jepte kurrë asnjë garanci askujt kur bëhet fjalë për mbrojtjen nga raketat. Imagjinoni se ka një betejë në hapësirën ajrore evropiane që përfshin NATO-n dhe disa vende të Lindjes së Mesme/Azisë Qendrore/Lindore të Largët që posedojnë teknologji raketore dhe lloje të tjera të rëndësishme armësh. Nëse Rusia nuk është palë në konflikt, çfarë garancish do të na duheshin?

Nëse themi se Rusia është, në fakt, pjesë e këtij konflikti hipotetik, atëherë çfarë garancie mund të ketë? Vështirë të ketë ndonjë. 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore