Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Rusia duhet të ndalet në Ukrainë!

Rusia duhet të ndalet në Ukrainë!

Gjatë javëve të fundit, Perëndimi ka parë gjithnjë e më shumë aspekte të fuqisë së plotë të mundshme të agresionit rus. Këto përfshijnë një grumbullim kërcënues ushtarak në kufirin ukrainas, armatizimin e tregut të energjisë kundër Moldavisë dhe mbështetjen për luftën hibride të Bjellorusisë, duke përdorur emigrantët përgjatë kufirit të saj me Bashkimin Evropian.

Mungesa e qartësisë në qëllimet e Moskës dhe mosgatishmëria e Kremlinit për të respektuar ligjin dhe marrëveshjet ndërkombëtare, vetëm sa e përkeqësojnë situatën. Një zgjerim i konfliktit në Ukrainë mund të mos jetë në planet e saj, por Rusia ka vendosur të gjitha forcat nëse vendos ta bëjë këtë.

Duke pasur parasysh kërcënimin gjithnjë e më të dukshëm, BE-ja më në fund është nxitur të futet në veprim. Por deklaratat e forta të solidaritetit me Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë do të nënkuptojnë pak nëse nuk mbështeten nga hapa të prekshëm që ndihmojnë në mbrojtjen e kombeve më lindore të Evropës. Ne kemi nevojë për një përpjekje të përbashkët evropiane për të penguar agresionin rus në të gjitha format e tij.

Fushata e ashpër e Rusisë për të minuar qeverinë ukrainase ka kombinuar agresionin tradicional ushtarak me luftën hibride: sulme kibernetike në faqet e qeverisë, dezinformim politik dhe taktika të armëve të forta në tregjet tregtare dhe të energjisë.

Që nga pushtimi ushtarak i Rusisë në Krime dhe Ukrainën Lindore në vitin 2014, më shumë se 14,000 ukrainas janë vrarë. Deri më sot, forcat ruse – duke përfshirë separatistët që ata drejtojnë, mundësojnë dhe mbështesin – vazhdojnë të shkelin armëpushimin, duke vrarë dhe plagosur ushtarë ukrainas dhe duke penguar në mënyrë rutinore Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë që të kryejë misionin e saj monitorues brenda dhe përreth Rajonit Donbas të Ukrainës.

Ndërsa nuk është e qartë nëse Rusia synon të pushtojë të gjithë Ukrainën, është shumë e qartë se Kremlini është i përgatitur të përdorë të gjitha aftësitë e tij për të zbatuar "vijat e kuqe" që Presidenti rus Vladimir Putin deri më tani ka refuzuar të përcaktojë.

Rusia ka treguar vazhdimisht gatishmërinë e saj për të shpërfillur ligjin ndërkombëtar dhe për të kryer sulme në territorin perëndimor. Pushtimi i vazhdueshëm i 20% të Gjeorgjisë, paqeruajtësit e saj në Transnistria dhe aktet e saj të sabotimit në Republikën Çeke, Gjermani, Mal të Zi dhe Mbretërinë e Bashkuar kanë demonstruar të gjithë të njëjtën shpërfillje flagrante që vazhdon të tregojë në Ukrainë.

Paralelisht me përpjekjet e saj ushtarake, Rusia ka shtyrë një luftë ekonomike kundër Ukrainës. Përpara pushtimit, Rusia ndaloi eksportet kryesore të Ukrainës dhe armatoi sigurinë energjetike kundër fqinjit të saj, duke devijuar furnizimin e saj me gaz nga tubacionet ukrainase. Rusia udhëzoi bankat të shkurtojnë financimin e industrive të Ukrainës, mbylljen e fabrikave dhe anulimin e projekteve kritike të infrastrukturës. Nën këtë presion, Ukraina u shty gjithashtu të pranonte një kredi eurobond nga Rusia në vitin 2013.

Rusia tani po dërgon Ukrainën në Gjykatën e Lartë të Mbretërisë së Bashkuar, duke u përpjekur të nxjerrë pagesën për këtë kredi prej 3 miliardë dollarësh. Agresioni ushtarak, ekonomik dhe kibernetik i Rusisë i ka kushtuar tashmë ekonomisë së Ukrainës këtë shifër – duke lënë mënjanë faktin se marrëveshja origjinale u nënshkrua nga ish-presidenti Viktor Janukoviç, një aleat i Kremlinit i cili më pas iku në Rusi pas demonstratave të Maidanit të vitit 2014.

Nëse sistemet tona gjyqësore nuk mund të mbrojnë Ukrainën dhe të tjerët kundër "ligjit" të Kremlinit, ne mund të presim rritje të përdorimit të këtyre lloj taktikash në të ardhmen.

Kjo është sjellje klasike ruse – duke përdorur të gjitha llojet e mjeteve, mënyrave, kërcënimeve, gjuhës, interpretimeve ligjore dhe dezinformatave në dispozicion të tyre për të na mbajtur jashtë ekuilibrit, për të trazuar dhe destabilizuar kufijtë e BE-së dhe për ta paraqitur Ukrainën në Perëndim si një “të dështuar”. shtet” — veçanërisht ndërsa Gjermania udhëhiqet nga një qeveri e përkohshme derisa të krijohet koalicioni i ri.

Udhëheqësit e BE-së tashmë duhet të jenë shumë të njohur me këtë; shumë nga të njëjtat masa po përdoren gjithashtu në marrëdhëniet e Rusisë me BE-në. Nga fushatat e dezinformimit të kryera në Spanjë dhe Itali dhe sulmet kibernetike ndaj Polonisë dhe Gjermanisë deri te vala e dezinformatave ruse e raportuar gjerësisht rreth fushatave COVID-19.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore