Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Përse askush nuk beson te Brexit britanik sërish?

Përse askush nuk beson te Brexit britanik sërish?

Vetëm shtatë muaj pasi ngriti në qiell suksesin e tij, kryeministri britanik Boris Johnson po përpiqet të rishkruajë marrëveshjen e BREXIT që ai nënshkroi me Bashkimin Evropian.

Është një veprim i rrezikshëm që do të minojë besueshmërinë e Britanisë si një partner i besueshëm tregtar në momentin që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po kërkon të krijojë aleanca ekonomike shumë përtej Evropës për të justifikuar hapat e saj të promovimit të nismës "Britania globale" pas Brexit, sipas ekspertëve.

Zyrtarët e BE -së tashmë kanë refuzuar thirrjen e Mbretërisë së Bashkuar për një rinegociim, të cilin ekspertët e tregtisë thonë se përbën një përpjekje të pacipë për të bërë presion ndaj Bashkimit Evropian për të rënë dakord me kërkesat që ai tashmë i ka refuzuar gjatë disa raundeve të bisedimeve.

Sipas L. Alan Winters nga Observatori i Politikave Tregtare në Mbretërinë e Bashkuar në Universitetin e Sussex në Angli vendet e tjera që po shikojnë shfaqjen e dramës (lojës) do të ndjekin me kujdes kur është fjala për t'u negociuar me Mbretërinë e Bashkuar.

"Sigurisht që ngre pikëpyetje në lidhje me kredibilitetin e kësaj qeverie”, tha ai për CNN Business. “Unë nuk mendoj se kjo do të çojë në ndërprerjen e plotë të negociatave midis Mbretërisë së Bashkuar dhe vendeve të tjera, por unë mendoj se do ta bëjë atë pak më të vështirë”, shtoi ai.

Për të qenë të qartë, sjellja kapriçioze e qeverisë britanike është një imazhi i keq, por jo domosdoshmërish fatale për aleancat e ardhshme tregtare. Sidoqoftë, mund të dobësojë pozicionin e saj negociator.

“Mbretëria e Bashkuar është një ekonomi thelbësore” dhe është një "partner tregtar tërheqës në shumë mënyra", tha Simon Usherwood, një profesor i politikës dhe studimeve ndërkombëtare në The Open University në Angli.

Partnerët e mundshëm, si Zelanda e Re dhe vendet e tjera të Paqësorit, mund të insistojnë në mënyra më të fuqishme për të zgjidhur mosmarrëveshjet në rast se Mbretëria e Bashkuar përpiqet të tërhiqet nga një marrëveshje, tha ai për CNN Business.

"Nëse dëshironi një marrëveshje tregtare me Mbretërinë e Bashkuar, tani është ndoshta koha më e mirë për ta arritur atë sipas kushteve tuaja”, shtoi Usherwood, duke treguar marrëveshjen shumë kënaqshme që qeveria britanike i dha Australisë. “Mbretëria e Bashkuar është në një situatë të ngushtë. Duhet të tregojë se largimi nga BE ishte një sipërmarrje e vlefshme”.

Kaos në Irlandën e Veriut

Të paktën tani për tani, qasja e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar do të tendosë më tej marrëdhëniet me Bashkimin Evropian, ende partneri më i madh tregtar i vendit nga një rrugë e gjatë.

Thelbi i çështjes është Protokolli i Irlandës së Veriut, i cili u përfshi në marrëveshjen e Brexit për të shmangur kthimin e një kufiri fizik midis Irlandës Veriore, e cila është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, dhe Irlandës, e cila është anëtare e Bashkimit Evropian.

Kontrollet kufitare dhe pikat e rojeve u zhdukën pas Marrëveshjes të së Premtes së Mirë të vitit 1998 që solli paqe në ishullin e Irlandës pas 30 vitesh konflikt të dhunshëm midis nacionalistëve katolikë, të cilët duan një vend të unifikuar dhe protestantëve besnikë ndaj Mbretërisë së Bashkuar.

Bashkimi Evropian ishte i shqetësuar se një pengesë fizike mund të bëhej përsëri burim tensioni dhe nuk do të pranonte të kontrollonte kufirin midis Irlandës dhe Irlandës Veriore për të mbrojtur integritetin e tregut të BE -së. Johnson, i cili ndihmoi në udhëheqjen e fushatës për Brexit, në vend të kësaj ra dakord që Irlanda e Veriut të mbetet subjekt i rregullave të tregut të BE dhe për të kontrolluar mallrat që rrjedhin nga Mbretëria e Bashkuar në Irlandën e Veriut.

Por ato kontrolle të reja mbi mallrat që lëvizin midis Britanisë kontinentale dhe Irlandës Veriore kanë krijuar kaos, duke rritur zinxhirët e furnizimit, duke shtuar kosto për bizneset dhe duke zvogëluar disponueshmërinë e produkteve të caktuara në supermarketet e Irlandës Veriore. Sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, të paktën 200 biznese në Britani kanë ndaluar shërbimin ndaj kombit për shkak të burokracisë pas Brexit.

Të enjten, Shoqata British Generic Manufacturers Association, një  grup tregtar për prodhuesit e ilaçeve të përgjithshme, tha se vështirësia e rregullave e reja të tregtisë i kanë detyruar kompanitë e saj të vënë në dijeni mbi rrezikun e tërheqjes së 2,000 ilaçeve nga Irlanda e Veriut.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tani dëshiron "ndryshim të rëndësishëm" në Protokoll, të cilin ajo e pranon në një gazetë të botuar këtë javë se shkaqet janë "fërkimeve e shumta aktuale" me Bashkimin Evropian. Ajo po përpiqet në mënyrë efektive të rinegociojë një marrëveshje për të cilën u pajtua shtatë muaj më parë, duke paraqitur propozime që dihet që Bashkimi Evropian nuk mund t'i pranojë.

Dokumenti "lexohet si një nënshtrim i një klienti ndaj avokatit të tyre para divorcit - plot me zhvendosje faji, trishtim të thellë dhe agresion pasiv", shkruajnë Winters dhe Michael Gasiorek i Observatorit të Politikës Tregtare të Britaninë e Madhe.

"Ajo pasqyron dobësinë dhe mund të shërbejë vetëm për të zvogëluar pozitën ndërkombëtare të Qeverisë”, theksojnë ata.

Mbretëria e Bashkuar po rrezikon shumë. Brexit ka shtuar kostot për eksportuesit britanikë, duke goditur tregtinë me tregun e tyre më të rëndësishëm dhe duke dëmtuar rritjen ekonomike për afat të gjatë kohor. Ajo ka nevojë për marrëveshje të reja tregtare për të kompensuar disa nga dëmet e shkaktuara nga Brexit.

Por nëse nuk arrin të respektojë traktatet që ka nënshkruar tashmë, qeveria e Johnson mund ta ketë më të vështirë të sigurojë marrëveshje me kushte të favorshme me vendet e tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Kërcënimi ndaj 'Britanisë globale'

"Ne nuk do të biem dakord për një rinegocim të Protokollit," tha nënkryetari i Komisionit Evropian Marosh Sefçoviç në një deklaratë të mërkurën. “Respektimi i detyrimeve ligjore ndërkombëtare është i një rëndësie të madhe”, shtoi ai.

Ky opinion ndahet nga Jacinda Ardern, kryeministrja e Zelandës së Re-një vend me të cilin Britania aktualisht është e angazhuar në bisedime tregtare dhe e cila ka fuqinë për ta parandaluar atë nga bashkimi me Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse dhe Progresive për Partneritetin Trans-Paqësor (CPTPP).

CPTPP është një pakt i tregtisë së lirë prej 11 vendesh që përfshin Meksikën, Australinë, Kanadanë dhe Singaporin. Ndërsa nuk do të kompensojë humbjet ekonomike që vijnë nga Brexit, megjithatë është përshkruar nga Sekretarja e Tregtisë në Mbretërinë e Bashkuar, Liz Truss si një “medalje që shkëlqen pas Brexit”.

Në një fjalim në Institutin e Tregtisë Ndërkombëtare të Zelandës së Re më parë këtë muaj, Ardern tha se Zelanda e Re kishte rënë dakord për negociata që do t'i hapin rrugën Mbretërisë së Bashkuar të bashkohet me partneritetin.

"CPTPP është marrëveshja jonë e cilësisë më të lartë," shtoi ajo. “Ata që aspirojnë të bashkohen do të duhet të jenë në gjendje të përmbushin standardet e tij të larta”.

Disa ekspertë të tregtisë e interpretuan komentin si të drejtuar drejt Britanisë. “Nëse nuk do të ishte e destinuar për Mbretërinë e Bashkuar, do të ishte një shpenzim i tepër i frymës", tha Winters për CNN Business.

Paralajmërime edhe më të theksuara kanë ardhur nga rrethet e tjera. Për çdo qeveri të Mbretërisë së Bashkuar, një marrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara do të ishte deri tani fitorja më e madhe ekonomike e një Britanie pas Brexit.

Kjo gjithnjë duket një synim i largët për t’u arritur, duke pasur parasysh se as ish -Presidenti Donald Trump dhe as Presidenti aktual Joe Biden nuk kanë pasur shumë dëshirë për të nënshkruar traktatet kryesore ndërkombëtare, në mes të një zhvendosjeje më të gjerë drejt liberalizimit të tregtisë.

Por veprimet e fundit të qeverisë britanike nuk po ndihmojnë kauzën e saj. Në një deklaratë këtë javë, kongresmeni demokrat amerikan Brendan Boyle qortoi qasjen e qeverisë britanike ndaj Irlandës së Veriut dhe theksoi mbështetjen "e fortë dypartiake" për Marrëveshjen e së Premtes së Mirë.

“Qeveria britanike negocioi Protokollin e Irlandës së Veriut, u pajtua me të dhe Parlamenti i saj votoi për të. Megjithatë pothuajse menjëherë pasi ai hyri në fuqi, qeveria britanike është përpjekur t'iu shmanget përgjegjësive të saj sipas protokollit”, tha ai.

"Deklarata e tyre e fundit dhe ndryshimet e propozuara thjesht vazhdojnë këtë trend dhe shërben vetëm për të destabilizuar më tej Irlandën e Veriut," shtoi ai.

Ndërsa Biden ka qenë i qartë se fokusi i tij qëndron kryesisht në çështjet e brendshme, ai gjithashtu ka paralajmëruar vazhdimisht Britaninë kundër bërjes së Marrëveshjes së Premtes së Mirë si një "viktimë të Brexit".

Me periudhat e “amnistisë” gjatë kontrolleve të disa mallrave që rrjedhin midis Britanisë dhe Irlandës së Veriut që skadojnë në fund të shtatorit, përfshirë produktet shtazore si mishi i frigoriferit, parashikohen më shumë grindje politike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian në të ardhmen.

“Unë fare lehtë mund ta shoh këtë duke qëndruar për një kohë të gjatë pa ndonjë ndryshim," tha Henig. "Gjendja e pasigurisë mund të kthehet në statusquo," shtoi Lowe. Irlanda e Veriut do të marrë barrën e faturës së kësaj situate  të keqe. Por ëndrra e Johnson për një "Britani globale" gjithashtu do të ketë pasoja./ CNN Business

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore