Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Messi po largohet nga Barcelona, po mendon të marrë “çantën” e fundit me para

Messi po largohet nga Barcelona, po mendon të marrë

Liones Messi nuk është më futbollisti befasues që ka qenë dikur. Madje as nuk ka të ngjarë që të jetë përsëri ashtu, pavarësisht nëse ai shkon që të luaj te Manchesteri apo në Hënë. Ai as nuk duket më Leo i dashur dhe i vogël me imazhin e tij të kuruar me kujdes.

Më vjen keq që e them që oferta për t’u çliruar – me theks falas – nga kontrata e tij në Camp Nou dhe në këtë mënyrë të përfundojë dashurinë e tij 20-vjeçare me Barcelonën ka vetëm një fjalë të shkruar gjithandej. Paratë.

Në moshën 33-vjeçare, Messi po arrin që të fitojë shumat marramendëse të fundit të karrierës së tij të shkëlqyer. Jo se ai duhet që të kryqëzohet në mënyrë të veçantë, pasi kjo është mënyra e gati të gjithë super-yjeve të futbollit në këtë epokë të panjohur tregtare.

Pavarësisht kësaj, kurdo që adhuruesit në Katalonjë të marrin veten nga lajmi tronditës i largimit të Messi-t, ata mund të nisin të pyesin pse, pas kaq shumë sezonesh që përfituan nga benefitet e Barcas, nuk ka asnjë shenjë që idhulli i tyre të pranojë përgjegjësinë për të cilën ky klub i shkëlqyeshëm aktualisht është balsamuar.

Mesa duket është faji i gjithë të tjerëve – presidentit, drejtorëve, trajnerëve dhe disa lojtarëve të tjerë, mbase edhe themeluesit – që ky ka qenë një sezon pa shkëlqim.

Megjithatë, Mesi nuk ishte veçse një figurë periferike në katastrofën që kristalizoi gjendjen e skuadrës aktuale. As që ishte në poshtërimin 8-2 të Champion League nga Bayern Munich, koha e vetme e vonë kur Messi është futur në skajet e një loje.

Nëse ka patur ndonjëherë kohë që ai të justifikojë pagat e tij milionëshe në javë, kjo ka qenë ajo. E cila duhet t’i japë kohë Manchester City-t për të menduar gjatë darkës me babanë e Messi-t, faturën përfundimtare për të cilën mund ta bëjë atë blerjen më të shtrenjtë të Lancshire të të gjitha kohërave.

Nëse City nuk do të ishte i lirë nga kufizimet financiare në klubet e tjera, përfshirë edhe Manchester United, a do të kishin hedhur qindra miliona në nënshkrimin e Lionel Messi-t?

Messi po largohet nga Barcelona, po mendon të marrë

A do të kënaqeshin me dëshirën transparente të Messi-t për t’u ribashkuar me Pep Guardiola-n, një kërkesë e ndjerë me siguri nga menaxheri me të cilin ai shijoi sukseset e Champions League dhe LaLiga në Spanjë?

Sigurisht që disa nga shpenzimet e mundshme masive mund të kompensohen nga sponsorizimi, marketingu dhe gjëra të tilla. Por kjo nuk mund të afrohet kurrë për të përmbushur pagën vjetore të vlerësuar të Messi-t prej rreth 95 milionë paund, apo edhe 626 milionë paund shtesë nëse ai nuk mund të rregullojë ligjërisht klauzolën e transferimit të lirë në kontratën e tij me Barcelonën, përtej skadimit më 10 qershor.

Jo, kur ai nuk ka gjasa të jetë diku afër kulmit të fuqive të tij për më shumë se dy vjet. Dhe në dritën e dështimit të tij për të ngritur Barcën vetëm javët e fundit, a do të jetë në të vërtetë Messi në gjendje të rigjenerojë mjaftueshëm Cityn për të rimarrë titullin e Premier League të humbur ndaj Liverpool-it?

Duke supozuar se Messi bën arratisjen e tij të madhe në Etihad, nuk është aspak e pakonceptueshme, pasi euforia fillestare e ardhjes së tij të zbehet, me Leo dhe Pep që mund të fundosen së bashku.

Për të qenë i sinqertë përshkrimi i shkëlqyeshëm i Messi-t si futbollisti më i madh i të gjitha kohërave, i cili është zhurmë në sfond për këto manovra transferimi, nuk qëndron në kontroll.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore