Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Merkel në Tiranë, nën radarin e BE–së!

Merkel në Tiranë, nën radarin e BE–së!

Në fillim të pandemisë, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç kishte siguruar pajisje mbrojtëse të koronës të mbërritura me avionë nga Kina në një shkallë të gjerë. Kur maskat, dorezat mbrojtëse dhe ventilatorët mbërritën në Beograd, Vuçiç puthi flamurin kinez. Në atë kohë, gjesti propagandistik i presidentit i drejtohej kryesisht BE -së: nëse ishte e nevojshme, sinjali ishte se Serbia mund të përballojë pandeminë pa ndihmën e Brukselit.

Serbia është një nga gjashtë vendet në Ballkanin Perëndimor që kanë perspektivën e pranimit në BE. Vuçiç tani është takuar në Beograd me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila, në turneun e saj lamtumirës në rajon, riafirmoi interesin gjeostrategjik të BE -së për pranimin e gjashtë vendeve. Një takim i kancelares në kryeqytetin shqiptar Tiranë me krerët e qeverive të të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor u mbajt për këtë të martë.

Problemi i vetëm është: Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova deri më tani kanë bërë shumë pak në punën përmes agjendës së reformave. Rezultati: Asnjë nga vendet nuk ka të ngjarë të bashkohet me BE -në në gjysmën e parë të kësaj dekade.

Anasjelltas, pranimi i Ballkanit Perëndimor nuk është një çështje zemre as për shumë qeveri në BE: Bullgaria po bllokon fillimin e vonuar të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi historinë e tyre të përbashkët. Presidenti francez Emmanuel Macron gjithashtu i rezistoi hapjes së negociatave me Shqipërinë për një kohë të gjatë. Dhe lodhja nga zgjerimi është gjithashtu shumë e theksuar në mesin e anëtarëve të BE, Danimarkës dhe Holandës.

Rritja e ndikimit të Kinës, Rusisë dhe Turqisë

Për t'i bërë gjërat më keq, përpjekjet për t'i sjellë vendet e Ballkanit Perëndimor më afër Evropës kanë qenë prej kohësh nën radarin e publikut evropian. Është e vërtetë që Merkel së pari organizoi një konferencë për shtetet e Ballkanit Perëndimor në Kancelari në 2014.

Por çështje të tjera dominuan axhendën e BE në vitet në vijim: së pari kriza e refugjatëve, pastaj Brexit dhe më në fund pandemia. Komuniteti ishte shumë i preokupuar me veten për të reflektuar seriozisht mbi rolin e tij në rajon, të cilin Merkel e risolli në plan të parë në fund të mandatit të saj në detyrë./Marrë nga tagesspiegel.de/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore