Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

'Lufta' e re, si Angela Merkel e la Perëndimin të bëhet peng i Vladimir Putinit

'Lufta' e re, si Angela Merkel e la Perëndimin të bëhet

Me skelën e saj të gjatë prej druri që del në Detin Baltik dhe 3 kilometra plazh ranor të mbuluar me pyje, qyteti i vogël gjerman i Lubmin është i njohur për turizmin e tij të butë.

Ndërsa sezoni i verës po përfundon, grupet e njerëzve të moshuar janë jashtë për një shëtitje dhe çiklistët ndalen për të marrë ajër në rrugët e mbushura me hotele, vila dhe shtëpi pushimi të stilit skandinav.

Pak duket se janë të vetëdijshëm se ky ish-fshat peshkimi në bregdetin verior të vendit është bërë pika qendrore e një lufte të re të ftohtë midis Evropës dhe Rusisë, që është një faktor kyç në krizën aktuale ku çmimet e gazit me shumicë në Britani u rriten 250 përqind që nga fillimi i vitit.

Shkaku mund të gjendet nja dy kilometra më larg, ku matësa, tuba dhe oxhakë të gjatë gjenden pas gardheve të larta dhe kamerave të sigurisë.

Kjo është pika e Nord Stream 2 - rrjeti i ri prej 8.1 miliardë paundësh që kalon nga Rusia përtej Detit Baltik për të furnizuar Evropën me gaz. Rëndësia e tij strategjike nuk mund të mbivlerësohet në një kohë kur domosdoshmëria e furnizimeve të qëndrueshme të energjisë është theksuar në mënyrë dramatike.

‘Nuk është problem për ne. Ne nuk e njohim Nord Stream si diçka që ka të bëjë me Lubmin, "thotë një grua në zyrën turistike.

Por kjo paraqet një problem serioz për pjesën tjetër të Evropës - dhe Shtetet e Bashkuara.

Tubacioni i diskutueshëm binjak 764 milje, që kalon nga Vyborg, pranë Shën Petersburg, në këtë qytet gjerman pranë kufirit polak, do t'i japë Vladimir Putinit fuqi në furnizimet me energji të Evropës.

"Nord Stream 2 i lejon Putinit të përdorë gazin si armë dhe minon NATO -n," thotë deputeti konservator Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme.

"Duke i dhënë Putinit më shumë fuqi mbi rrjetet e energjisë na bën më të prekshëm ndaj diktaturës së tij dhe kjo është e keqe për të gjithë ne."

Tubacioni u përfundua këtë muaj dhe e tillë është vendosmëria e Putinit për të fituar miratimin për fazën tjetër dhe për të siguruar që gazi i tij të fillojë të rrjedhë, sepse analistët besojnë se ai me qëllim "shtrydhi" furnizimet evropiane për të rritur cinikisht çmimet dhe për të bërë presion mbi rregullatorët në Berlin dhe Bruksel, për t'i dhënë atij miratimin për të hapur çezmat. Kjo është në kundërshtim me sanksionet ekonomike të vendosura kundër Rusisë në 2014, pasi ajo aneksoi ilegalisht Krimenë.

Disa ekspertë thonë se ajo që po bën Putini të kujton veprimet e kartelit të udhëhequr nga arabët e vendeve prodhuese të naftës në OPEC në fillim të viteve 1970, kur çmimet e naftës u katërfishuan me pasoja shkatërruese,  pasi ulën furnizimet me 25 përqind. Ata u akuzuan nga Sekretari i Shtetit i atëhershëm Amerikan Henry Kissinger për ‘shantazh politik’.

Ky është, në fund të fundit, një projekt shumë politik i mbështetur nga gjiganti shtetëror energjetik rus Gazprom.

Rusia furnizon me rreth 40 përqind të energjisë Mbretërinë e Bashkuar dhe BE -në, por ky projekt vë një lak rreth Ukrainës, pasi i lejon Rusisë madje edhe të ndërpresë të gjitha furnizimet, në çdo konflikt të ardhshëm, pa dëmtuar ekonominë e saj ose duke dëmtuar vendet mike si Gjermania.

Dhe udhëheqësi manipulues rus ka një histori të zymtë të përdorimit të burimeve të pasura të vendit të tij si një armë për të çuar më tej qëllimet strategjike dhe për të minuar demokracinë.

Pra, pse Gjermania nën drejtimin e Angela Merkel, e cila do të japë dorëheqjen pas 16 vjetësh si udhëheqëse e vendit pas zgjedhjeve të sotme, ka luajtur në duart e Putinit?

Përgjigjet qëndrojnë në tre anëtarët kryesorë të estabilishmentit gjerman që luajtën një rol kryesor: vetë Merkel, paraardhësi i saj socialdemokrat Gerhard Schroder dhe shefi i projektit të gazsjellësit, një ish spiun i Stasit, i cili u bë shoku më i mirë me Putinin.

Schroder, i cili u bë kancelar gjerman në 1998 dhe ishte një aleat i Tony Blair, fillimisht dha miratimin për projektin. Ai është tallur si "djali i gabuar" i Putinit nga aktivisti i burgosur i opozitës ruse, Alexei Navalny.

Afërsia tradicionale e Gjermanisë me Rusinë do të thotë që pavarësisht shtypjes së brendshme të Putinit dhe ndërhyrjes së huaj, qëndrimet publike në Gjermani priren të jenë më pozitive për fqinjin e tyre të afërt, sesa në shumicën e kombeve perëndimore.

Megjithatë, kjo nuk shpjegon pse Schroder nënshkroi marrëveshjen për Nord Stream 2, disa ditë pasi humbi zgjedhjet e 2005 - dhe pastaj javë më vonë, u bashkua me bordin e firmës që drejtonte projektin. Më pas ai u bë kryetar i tij.

Ai vazhdoi të festonte ditëlindjen e tij të 70-të në një festë në Shën Petersburg me Putinin menjëherë pasi Rusia pushtoi Krimenë, pastaj u bë kryetar i Rosneft, një gjigant shtetëror i naftës, i nënshtruar sanksioneve të BE-së.

Megjithatë, Schroder përballet me më shumë kundërshti në partinë e tij për shtrëngimin e përfitimeve shtetërore sesa për rolin e tij në Rusi. 

Një fotografi e bërë në festën e Schroder, para Pallatit spektakolar Yusupov, paraqiste një biznesmen të quajtur Matthias Warnig që qëndronte pranë ish-kancelarit, teksa përqafonte Putinin.

Ky njeri simbolizon nyjen e lidhjeve midis Gjermanisë dhe Rusisë, përmes marrëdhënies së tij të jashtëzakonshme me Putinin.

Warnig është bërë ndoshta i huaji më me ndikim në Rusi, ndërsa tani është shefi i projektit të gazsjellësit të dytë.

Ashtu si Putini, Warnig është një ish spiun i një regjimi komunist. Ai u regjistrua në Stasi në moshën 18 vjeç, duke spiunuar miqtë e tij në grupet e të rinjve.

Ai pastaj rekrutoi agjentë në Gjermaninë Perëndimore për të vjedhur teknologjinë e hapësirës ajrore. Ish -kolegët e Stasi pretenduan se Warnig ishte rekrutuar në një qelizë të KGB -së nga Putini.

Megjithëse Kremlini pretendoi se të dy burrat nuk u takuan kur punonin për agjencitë e tyre spiune, ata të dy mund të shihen në një fotografi të gjetur në arkivat e “Stasi” nga fillimi i atij viti.

Pas rënies së komunizmit, Warnig u rekrutua nga Dresdner Bank për të udhëhequr zgjerimin e saj në ish -terrenin sovjetik, duke shfrytëzuar lidhjet e tij me Putinin. Dyshja ishin aq afër saqë kur ish -gruaja e Putinit, Lyudmila  theu kurrizin në një aksident me makinë, banka e dërgoi atë në një klinikë në Gjermani dhe ndihmoi në financimin e rehabilitimit të saj.

Wall Street Journal raportoi se banka pagoi gjithashtu për dy vajzat e Putinit që të ndiqnin shkollat ??në Hamburg. Banka Dresdner e mohoi këtë pretendim, megjithëse pranoi se financoi udhëtime për Putinin për të mbajtur bisedime në qytet.

Nuk ka dyshim, megjithatë, si Dresdner Bank ashtu edhe Warnig përfituan pasi rrethi i miqve të Putinit mori kontrollin e Rusisë, shtypi opozitën dhe fituan pasuri.

Në një intervistë të rrallë tre vjet më parë, Warnig këmbënguli se ai nuk ishte kukull e Putinit. "Jo, absolutisht jo," i tha ai një gazete austriake. ‘Unë nuk jam zëdhënës i Kremlinit. Dhe unë nuk raportoj në Kremlin. '

Merkel e trashëgoi problemin Nord Stream 2 kur u zgjodh Kancelare në 2005 dhe, e rritur në Gjermaninë Lindore, nuk ka pasur kurrë ndonjë iluzion për Rusinë. Megjithatë Merkel ka qenë gjithmonë e kujdesshme për të mbajtur dialogun me Putinin. Dhe ajo bëri një lëvizje jashtëzakonisht të guximshme kur urdhëroi përfundimin e prodhimit të energjisë bërthamore në Gjermani, pas aksidentit të uzinës bërthamore në Fukushima, Japoni, në 2011.

Reaktori i fundit gjerman do të fiket vitin e ardhshëm, duke lënë 83 milionë njerëz dhe biznese të vendit të varur nga gazi. Vendi ka burime të kufizuara të energjisë së rinovueshme dhe përballet me ndalimin e termocentraleve me qymyr.

Kështu Merkel ka hyrë në kurthin e Putinit duke e bërë Gjermaninë - së bashku me pjesën tjetër të Evropës - të mbështetet në furnizimin e tij me energji. Georg Milbradt, ish -udhëheqës i Saksonisë dhe i dërguari special i Gjermanisë në Ukrainë, thotë: ‘Ky është një pakt Faustian, edhe pse kurrë nuk duhet të nënvlerësoni sesi Rusia është e popullarizuar në Gjermani.

‘Putini e ka bërë të qartë axhendën e tij: të ribashkojë perandorinë ruse. Ai ka thënë se katastrofa më e madhe e Shekullit 20 ishte shpërbërja e Bashkimit Sovjetik, jo lufta, megjithatë shumë gjermanë mendojnë se kjo nuk do të ndodhë nëse bashkëpunojmë. '

Ekziston një shqetësim për qëndrimin e Gjermanisë ndaj Kremlinit midis disa qeverive në Evropën Lindore. Ministrat polakë, për shembull, e kanë quajtur Nord Stream 2 ‘tubacioni Molotov-Ribbentrop’. Kjo është një referencë e hidhur për paktin famëkeq Molotov-Ribbentrop të nënshkruar nga Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik në 1939, i cili shumë besojnë se shkaktoi Luftën e Dytë Botërore dhe planifikoi të ndante Evropën në dy sfera ndikimi.

Putin ka treguar më parë në grindjet me Ukrainën, se ai do të përdorë gazin si armë, dhe analistët e industrisë besojnë se ai ka kufizuar me qëllim furnizimet për Evropën në mes të një rritje globale të kërkesës post-pandemike, për të fituar miratimin rregullator për Nord Stream 2.

Putin, si kurrë më parë, duket se po shfrytëzon dobësinë. Britania ka nivele shumë të ulëta në dispozicion, ndërsa fenomenet e motit kanë luajtur një rol në nxitjen e kërkesave të energjisë kudo, nga Brazili në Kinë.

Sidoqoftë, politikanët në zonën gjermane të Mecklenburg-Pomerania Perëndimore, shtëpia e Nord Stream 2, mbrojnë projektin.

"Qëllimi kryesor i tubacionit është të sigurojë furnizimin evropian me gaz", tha Renate Gundlach, ministre e energjisë, infrastrukturës dhe digjitalizimit.

Ajo hodhi poshtë shqetësimet e SH.B.A. -së si "të nxitura nga interesa thjesht ekonomike.

Ajo thotë se çmimet aktuale të larta të gazit në Britani dhe Gjermani do të ulen "sapo gazi të rrjedhë në Evropë përmes Nord Stream 2 ".

Analistët besojnë se kjo mund të ndodhë deri në fund të vitit.

Ndoshta Gjermania duhet të marrë parasysh mësimet nga Lituania, e cila dikur ishte plotësisht e varur nga gazi rus. "Rusia po abuzonte me pozicionin e saj dominues duke ngarkuar çmime më të larta dhe duke kërcënuar se do të ulte furnizimet tona," tha Romas Svedas, një ish -ministër i energjisë në shtetin Baltik. Ai tha se Nord Stream 2 do të rrisë varësinë evropiane nga Rusia dhe se Kremlini "në mënyrë të pashmangshme do të abuzojë për qëllimet e veta gjeo-politike".

Duke ecur përgjatë bregdetit në Lubmin nën diellin e vjeshtës, duket e vështirë të besohet se ky është një burim i krizës së papritur të energjisë në Evropë. 

Vetëm koha do të na tregojë koston reale të gjithë vendimit të Gjermanisë për t’i dhënë kaq shumë fuqi Rusisë./ Daily Mail - Përktheu Gazeta SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore