Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Kriza e presidencës Biden do të bëhet më e vështirë

Kriza e presidencës Biden do të bëhet më e

Presidenti Joe Biden tha të martën nxitja për kryerjen e vaksinave të vendit ngjan një "ngjitjeje të vazhdueshme drejt majës së malit". Ai mund të deklarojë të njëjtën gjë për gjatë gjithë presidencës së tij për krizën, ndërsa kaloi kufirin e gjashtë muajve të drejtimit.

Pasi mori detyrën në një moment errësire, me më shumë se 3,000 amerikanë që vdisnin nga Covid-19 çdo ditë dhe vendi ndjehej i shqetësuar nga sulmi i paraardhësit të tij ndaj demokracisë, Biden u përball me nisjen më të ashpër të detyrës se çdo president modern.

Nuk do të bëhet më lehtë. Një pandemi e ringjallur, një komb i prishur politikisht dhe pasiguria mbi fatin e axhendës së tij brenda dhe jashtë vendit i ka lënë zyrtarët e lartë të vetëdijshëm se administrata e Biden përballet me përcaktimin e ditëve vendimtare dhe me një orë politike drejt zgjedhjeve, njoftoi CNN të martën.

Ndërsa krizat janë renditur njëra pas tjetrës, shpesh është ndjerë sikur Biden përballet me një pikë kthese në çdo javë ose në muaj - vetëm për shtuar stuhitë që godasin Shtëpinë e tij të Bardhë të intensifikohen.

Me një të tetën e mandatit të tij të shkuar, Biden pretendoi në një takim të Kabinetit për përparimin jetësor kundër virusit, drejt ringjalljes së ekonomisë dhe rivendosjes së udhëheqjes globale të SHBA-së dhe tha se shumica e amerikanëve po e mbështesnin.

Ai ka disa arsye për një argument të tillë pasi vlerësimet e tij të miratimit kanë qëndruar të qëndrueshme në rreth 50% - më të larta se ish-Presidenti Donald Trump  që ka menaxhuar ndonjëherë - dhe janë edhe më të mirë në trajtimin e tij të urgjencës shëndetësore që paraardhësi i tij shpesh e mohoi.

“Thjesht mendoj se ne po tregojmë se nuk ka asgjë që Amerika nuk është në gjendje të bëjë kur e bëjmë së bashku”, tha Biden, me një ton tipikisht optimist që gjithsesi përfaqësonte një analizë false të politikës së një kombi të ndarë.

Biden, i cili do të kryesojë një takim të CNN të Mërkurën, miratoi një projektligj të guximshëm për shpëtimin Covid-19 me vlerë gati 2 trilion dollarë dhe ka bërë hapa të rëndësishëm kundër varfërisë së fëmijëve dhe riformësimin e ekonomisë për të përfituar qytetarët më të varfër. Programi i tij i lancimit të vaksinave ka 160 milion njerëz të mbrojtur plotësisht.

Miliona njerëz kanë dalë nga izolimi, janë drejtuar fluturimeve në qiell dhe udhëtimeve në autostrada dhe kanë përjetuar bashkime të gëzueshme familjare. Dhe megjithëse hezitimi i vaksinave - kryesisht në shtetet e drejtuara nga republikanët - dhe varianti i tërbuar Delta i Covid-19 i kanë dhënë virusit edhe një hapje tjetër, vendi është pa dyshim shumë më mirë sesa kur ai mori detyrën.

Presidenti gjithashtu ka rivendosur demokracinë si thelbin e presidencës në vend dhe në politikën e jashtme të SHBA. Dhe ai i dha fund cunamit të vetëkënaqësisë, korrupsionit dhe demagogjisë që derdhej çdo ditë nga Zyra Ovale dhe e mbante kombin në tension për katër vjet rraskapitëse nën drejtimin e Trump. Që këto dy arritje të fundit madje ia vlen të përmenden është një koment mbi korrupsionin dhe ekstremizmin e administratës së Presidentit të 45-të dhe përpjekjet e vazhdueshme për të shkatërruar gurin themeltar politik të vendit.

Biden ka lënë hapësira për republikanët

Por fakti që Biden me sa duket ndjeu nevojën për të vendosur narrativën  e gjashtë muajve të tij të parë të Martën, në një mënyrë që doli pak si mbrojtëse, flet për pengesat e jashtëzakonshme që qëndrojnë në rrugën e tij këtë verë dhe më tej.

Ai mund të jetë gati të godasë një mur me tulla në Kongres që mund të çojë në parashikimet e komentatorëve liberalë se ai mund të ishte Franklin Roosevelt ose Lyndon Johnson i ardhshëm. Plani dypartiak i infrastrukturës që është një shtyllë e mesazhit kryesor të presidencës së tij - që amerikanët duhet të bashkohen - është në këtë moment në rrezik të thellë.

Shanset e Biden për të kaluar një projektligj shoqërues "Për infrastrukturën njerëzore" prej 3 trilion dollarësh është peng i një senati me numër të barabartë vendesh, 50-50 dhe demokratësh centristë si senatori Joe Manchin nga Virxhinia Perëndimore. Ndërkohë, republikanët në të gjithë vendin po rregullojnë ligjet e reja shtetërore që për t’ia bërë më të vështirë demokratëve të fitojnë zgjedhjet e ardhshme dhe më të lehtë për mbajtësit e zyrave të GOP të manipulojnë rezultatet.

Politika e jashtme, papajtueshmëria - për të mos përmendur piraterinë e hapësirës kibernetike - nga Rusia dhe Kina tregon se është një gjë të deklarosh “Amerika është kthyer”, por një gjë tjetër të ndryshosh botën. Dhe perspektiva e Afganistanit që do të bjerë në duart e Talibanëve pasi Biden urdhëroi një tërheqje të plotë të SHBA-së mund të zhdukë rekordin e tij të politikës së jashtme - megjithëse miliona amerikanë pajtohen me nevojën për t'i dhënë fund luftës më të gjatë të vendit.

Ka raste të besueshme për republikanët për të bërë në politikën e jashtme - mbi kërcënimin nga inflacioni, mbi dështimin e Biden për të ndaluar flukset e emigrantëve në kufi dhe natyrën e ndalimit/ të shifrave mbi rritjen e vendeve të punës,  rihapjes së ekonomisë nga Covid. Tashmë ato argumente po ushqejnë një fushatë zgjedhore të ndërmjetme të zgjedhjeve që historia - dhe riorganizimi i vendeve të Kongresit - sugjeron se duhet të favorizojë GOP (republikanët).

Në shumë mënyra, gjashtë muajt e parë të Biden në detyrë janë një mësim për limitet e presidencës moderne. Fitorja e tij e qartë në zgjedhjet e vitit të kaluar nuk i jep atij fuqinë për të ndryshuar dinamikën mbytëse 50-50 në Senat dhe një shumicë të brishtë të demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve. Ai nuk mund të ndryshojë thjesht realitetin epidemiologjik të një virusi të dëmshëm dhe të adaptueshëm, ose të kthejë me magji muajt e politizimit të pandemisë nga republikanët që po kontribuojnë për të ushqyer skepticizmin e vaksinave.

Biden gjithashtu ka pak kapacitet për të mbytur përçartjet antidemokratike të Trump, ose propagandën e vazhdueshme të mediave konservatore që ka bindur në mënyrë të gabuar miliona votues se zgjedhjet e fundit ishin vjedhur. Dhe faktorët politikë e bëjnë të pamundur për të që të krijojnë një kulturë kombëtare të armëve që ka parë murtajën e dhunës së rastësishme me armë dhe vrasjeve masive të ngrihej edhe një herë ndërsa pandemia u lehtësua.

Toni i Biden është çelësi i presidencës së tij

Në shumë mënyra, historia e presidencës së Bidenit deri më tani mund të tregohet në sjelljen dhe sjelljen e komandantit të përgjithshëm 78-vjeçar.

Biden vjen si i moderuar në ton (artikulimin e gjërave) dhe si preferencë politike - por, me një hile intriguese politike, gjithashtu më radikal dhe më progresiv se paraardhësit e tij të fundit demokratë.

Ky dualitet e ka bërë atë një shënjestër të vështirë për republikanët, të cilët në vend të kësaj kanë kthyer zjarrin ndaj pasardhësit të tij të mundshëm, zëvendëspresidentes Kamala Harris, e cila ka duruar një gjysmë viti të vështirë që ka ngritur pikëpyetje në lidhje me shkathtësinë e saj politike. Ajo po merret me dy çështje pa fitore të qarta - ndalimin e eksodit të emigrantëve dhe refugjatëve nga Amerika Qendrore dhe kundërshtimin e valës së ligjeve kufizuese të votimit që mbrohen nga kundër-masat korrigjuese nga republikanët që përdorin bllokadat dhe kundërshtitë në Senat.

Biden ka shpjeguar se ai beson se ai u zgjodh jo vetëm për t'i dhënë fund pandemisë, por për të vepruar si një rregullues për problemet e Amerikës. Ai ka zgjedhur që të mos futet vazhdimisht në çdo bisedë kombëtare. Aty ku paraardhësi i tij u përpoq të shkatërronte dekorin e presidencës, Biden e ka rivendosur atë. Qasja e Presidentit përfaqëson një bast se shumica e amerikanëve po i kushtojnë pak vëmendje kakofonisë së Trump edhe kur media punon përmes pasojave skandaloze të kryengritjes së ish-Presidentit dhe refuzimit të transferimit paqësor të pushtetit.

Por pohimi i tij se ka hapësirë që demokratët dhe republikanët të punojnë së bashku në disa fusha - pavarësisht nga fakti se një pjesë e madhe e partisë së fundit ka hequr dorë nga demokracia – do ta vendosë në provën më të ashpër në ditët në vijim si dhe fatin e plani të tij i infrastrukturës do vihet në peshore.

Duke ndjekur udhëheqjen e shefit të tyre, dhe përveç disa pëshpëritjeve konfidenciale për mediat nga stafi i Harris, ekipi i Biden është bërë më i njohuri dhe krahu i unifikuar në pjesën Perëndimore për disa kohë - duke e bërë edhe turmën më fanatike të Presidentit Barack Obama të duket e padisiplinuar nga krahasimi.

Por ka një disavantazh në një fokus kaq të ngushtë që ndonjëherë paraqitet si arrogancë. Premtimet e Biden për të qenë gjithmonë transparent me amerikanët u sfiduan të martën nga lajmet e vonuara të infeksioneve të së kaluarës në anëtarët e vaksinuar të stafit të Presidentit. Për javë të tëra, Shtëpia e Bardhë këmbënguli gjithashtu se nuk kishte asnjë "krizë" në kufirin jugor - duke mos dashur t'u jepte sulmeve të republikanëve një oksigjen politik, pavarësisht nga fakti se ishte në të vërtetë një situatë serioze: autoritetet kufitare të SHBA arrestuan ose kthyen numri më i lartë mujor i emigrantëve në kufirin SHBA-Meksikë në një dekadë gjatë muajit qershor, sipas një zyrtari të Departamentit të Sigurisë Kombëtare.

Dhe mungesa e vullnetit të Biden për t'u ballafaquar më me forcë me problemin nuk e ka zbehur fuqinë e tij për republikanët - ajo po nxit një sulm edhe më intensiv të vitit zgjedhor në mes të zgjedhjeve që betejat e Harris për këtë çështje vetëm sa janë përkeqësuar.

Pak nga paraardhësit e Biden mund të kishin kuptuar kufizimet e presidencës dhe testet e vazhdueshme, si dhe ai, duke pasur parasysh përvojën e tij dekada në Uashington. Por edhe ai mund të heqë vëmendjen nga gjykimi i pamëshirshëm, rraskapitës që është bërë administrata e tij. Edhe euforia e fishekzjarrëve të Ditës së Pavarësisë në Shtëpinë e Bardhë - dikur shihej se përfaqësonte lirinë nga pandemia - u pasua nga përparime shqetësuese nga virusi dhe një krizë e thelluar e moçalit politik.

Disa herë, shenjat e presionit, të cilat janë maskuar nga inkurajimi i vazhdueshëm i Biden për amerikanët që të qëndrojnë së bashku dhe të synojnë ditë më të mira, kanë treguar. Javën e kaluar, ai akuzoi Facebook për "vrasjen" e njerëzve me keqinformim të vaksinave. Biden pothuajse siluroi kompromisin e tij të infrastrukturës me republikanët disa orë pasi ai e njoftoi atë duke kërcënuar me sa duket veton e masës nëse nuk do të kalonte së bashku me një projekt-ligj masiv, buxhetor prej shumë trilion dollarësh të kërkuar nga anëtarët më liberalë të partisë së tij. Dhe Biden gjithashtu u kap me Kaitlan Collins të CNN në fund të një konference shtypi pas përballjes së tij të ashpër në Gjenevë me presidentin rus Vladimir Putin.

Sidoqoftë, çdo herë, u fut në veprim Zyra e Shtypit të Shtëpisë së Bardhë dhe Biden me shpejtësi tërhoqi vërejtjet e tij - duke ruajtur sjelljen e thelbësore që tani është marka e tij tregtare - dhe që bie në kontrast me shprehjen  e tij “këmbët në gojë” më herët në karrierën e tij politike .

Në fjalimin e tij përurues në 20 Janar, Presidenti u tha Amerikanëve “disa periudha në historinë e kombit tonë kanë qenë më sfiduese ose të vështira sesa ajo në të cilën jemi tani”. Fjalët e tij mund të jenë edhe më të përshtatshme gjashtë muaj më vonë./ CNN/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore