Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Çfarë do të ndodhë tani me Mike Pence?

Çfarë do të ndodhë tani me Mike Pence?

Nëse një i huaj zbarkon në Tokë sot, ai apo ajo mund të falet nëse supozon se Mike Pence ishte presidenti i Shteteve të Bashkuara. Mbi të gjitha, Pence e ka përmbushur atë rol gjithnjë e më shumë në javët e fundit të presidencës së Donald Trump, pasi presidenti i 45-të është tërhequr gjithnjë e më shumë dhe i futur në guackën e teorisë së konspiracionit.

Në fakt, do të jetë Pence, jo Trump, në Frontin Perëndimor të Capitol Hill të SHBA, ndërsa Joe Biden betohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. (Trump do të largohet nga Mar-a-Lago herët, duke u bërë presidenti i parë që nga Andreë Johnson që nuk merr pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij.)

Është një mënyrë unike, një shans për Pence. Se roli i tij si një lloj presidenti de facto, pasi ai vërtetë vendosi që nuk ishte më i interesuar për këtë punë, por i ka dhënë një peshë të rëndësishme një karriere politike që dikur dukej se kishte kaq shumë premtime.

Pence vuri të ardhmen e tij politike tek Trump kur ai pranoi të ishte zëvendësi i miliarderit në 2016. Pence po përballej me një sfidë çuditërisht serioze të rizgjedhjes - megjithëse ai ishte ende i favorizuar për të fituar - por pa një përfundim të qartë nëse Trump do të fitonte.

Dhe Pence kaloi pothuajse tërësinë e mandatit të Trump duke u përpjekur të përfshihej në lojërat e tij - duke mbrojtur Presidentin në çdo hap (dhe shpesh kundër bindjeve të tij të kaluara morale) në mënyrë që të ishte në frontin e linjës për të trashëguar koalicionin Trump në 2024 ose 2028.

Pastaj të gjitha përfunduan - në një çast - kur Pence refuzoi të shkelte Kushtetutën deri në pikën e saj të thyer (siç donte Trump) në mënyrë që të zhvlerësonte disi rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

“Mike Pence nuk kishte guximin të bënte atë që duhej të kishte bërë për të mbrojtur vendin tonë dhe Kushtetutën tonë, për t’i dhënë shteteve një shans për të vërtetuar dhe të korrigjuar një seri të fakteve, jo ato mashtruese ose të pasakta të cilave u ishte kërkuar të vërtetonin më pare”, shkroi Trump në Tëitter mes sulmit të 6 janarit në Capitol. (Disa nga protestuesit u dëgjuan duke brohoritur "Hang Mike Pence!"-Vareni Mike Pence)

"I gjithë ekipi i Pence është ende shumë i tronditur nga përpjekjet për sulme për jetën e tij vetëm dy javë më parë, dhe duket sikur ata janë më kokëfortë, të përqendruar në punën e ditës se kurrë (njëra prej taktikave të tij për të mbijetuar katër vitet e fundit), kështu që bisedimet e ardhshme u ngrinë pas 6 janarit”, tha Tom LoBianco, i cili shkroi librin : “Mike Pence dhe marrja e Shtëpisë së Bardhë”.

LoBianco shton se Pence dhe njerëzit e tij mbetën të pavendosur nëse do të qëndrojnë në DC apo do të kthehen në Indiana në muajt e ardhshëm.

“Unë po dëgjoja se do të kthehen në Indiana, por ka më shumë mundësi tani që ata të rrinë rreth DC”, tha ai. Kjo pasiguri në vendin ku ata jetojnë reflekton mungesën më të gjerë të qartësisë për të ardhmen e Pence.

Duke folur politikisht, Pence është një njeri pa një shtëpi, vend të qartë. Ai është shumë i largët nga Trump për ata brenda Partisë Republikane që duan një largim pastër nga ish-presidenti që pritet të bëhet së shpejti. Dhe ai nuk është trumpist në sytë e pasuesve të presidentit të 45-të të SHBA.

Partia Republikane aktualisht është “toka e askujt” dhe së shpejti do të shpërthejë një “luftë civile” Brenda saj për të siguruar kontrollin dhe nominimin për vitin 2024./Burimi CNN/ Përkthim i GazetaShqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore