Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Dy mitet e Angela Merkel

Dy mitet e Angela Merkel

Kur Angela Merkel të japë dorëheqjen si kancelare pas zgjedhjeve të Gjermanisë, më vonë, këtë muaj, vlerësimet do të përqendrohen në rolin e saj si figura kryesore e liberalizmit perëndimor; një ishull i stabilitetit, kujdesit dhe hapjes në një epokë të shënuar me trazira dhe reagime të ekstremit të djathtë.

Ajo do të mbahet mend "për punë serioze, udhëheqje të qëndrueshme dhe dhuntinë për kompromis politik", shkroi Ishaan Tharoor në Washington Post javën e kaluar. Kur ajo u përball me Donald Trump pas inaugurimit të tij në 2017, disa gazeta e quajtën atë "udhëheqësen e botës së lirë".

Thelbësore për këtë imazh është ndërhyrja që ajo bëri në fund të verës 2015, në kulmin e krizës së refugjatëve në Evropë. "Wir schaffen das" - Ne do t'ia dalim - ishte deklarata publike e Merkel, ndërsa mijëra njerëz, kryesisht nga Siria, Iraku dhe Afganistani, po bënin rrugën e tyre përmes Turqisë, Greqisë dhe Ballkanit në Evropën Perëndimore. Duke e shpallur Gjermaninë - dhe, në vazhdim, Evropën - të hapur për refugjatët, ajo po bënte një deklaratë me synime të guximshme dhe pragmatiste.

Megjithatë, rreth shprehjes "wir schaffen das" janë krijuar dy mite kontradiktore, të dyja anët e mbivlerësojnë rëndësinë e ndërhyrjes së saj dhe i cilësojnë të këqija pasojat e saj. E djathta populiste fajëson Merkelin për nxitjen e një prej migrimeve më të mëdha masive në historinë e kohëve të fundit të kontinentit, një "gabim katastrofik", siç e tha Trump më vonë, që do të minonte sigurinë dhe identitetin e Evropës përmes një vale të madhe të huaj pushtimi.

Liberalët, ndërkohë, e trajtojnë atë si një triumf. Qëndrimi i Merkel, në këtë histori, ishte i vërtetë ndaj vlerave që supozohet se mbështesin projektin evropian - BE, në fund të fundit, është blloku i vetëm gjeopolitik që i është dhënë çmimi Nobel për paqen - dhe tregoi se një krizë mund të përballohej me sensibilitet.

Në të vërtetë, kontributi i Merkelit në politikën evropiane të imigrimit shkoi shumë më tej sesa "wir schaffen das", dhe trashëgimia e saj është shumë më e përzier. Siç ka treguar një hetim nga Die Zeit që atëherë, "wir schaffen das", në pjesën më të madhe, nuk e ka inkurajuar migrimin: pranoi një realitet që tashmë ekzistonte.

Kriza e refugjatëve kishte filluar tashmë për disa muaj deri në verën e vitit 2015, me njerëzit të motivuar për të udhëtuar më shumë nga ajo që po i shtynte për t'u larguar nga shtëpitë e tyre, për shkak të pranimit në Evropë. Sirianët në vitin 2015, për shembull, po përballeshin me një konflikt të përkeqësuar, duke i zvogëluar racionet e ushqimit nga agjencitë e ndihmës dhe ndalimet e punësimit në Liban dhe Turqi, ku shumica e refugjatëve sirianë janë vendosur. Kur Gjermania njoftoi në fillim të shtatorit 2015, disa ditë pas fjalimit të Merkel, se do të mbante kufijtë e saj të hapur për refugjatët që po shkonin drejt perëndimit nga stacioni hekurudhor Keleti në Budapest, njerëzit kishin udhëtuar tashmë prej muajsh.

Për më tepër, "kriza" e Evropës - ardhja kaotike dhe vdekjeprurëse e njerëzve jo vetëm përmes Greqisë, por përtej Mesdheut qendror nga Afrika - ishte në një pjesë të madhe produkt i politikave kufitare të vetë kontinentit, të cilat kishin mbyllur rrugët e sigurta për azil dhe ishin dërguar njerëzit në ngushtica të rrezikshme. Gjermania nën Merkel, si anëtari më i fuqishëm i BE -së, luajti një rol kyç në krijimin e problemit. Ai ndihmoi në mbajtjen e një sistemi në të cilin sigurimit të kufirit iu dha përparësi më e lartë sesa pritja e refugjatëve - midis 2007 dhe 2013, sipas Amnesty International, BE shpenzoi 2 miliardë euro për të parën dhe vetëm 700 milionë euro për të dytin. Po kështu, këmbëngulja e Merkelit për masat shtrënguese ndëshkuese si zgjidhje e krizës së mëparshme ekonomike të Evropës, dobësoi fatalisht kapacitetin e shteteve të vijës së parë si Greqia për t’iu përgjigjur një numri më të madh refugjatësh në një moment vendimtar.

Edhe momenti i hapjes që "wir schaffen das" demonstroi se ishte jetëshkurtër, me Gjermaninë që së shpejti po punonte për rindërtimin dhe forcimin e Kalasë së Evropës. Nga mesi i shtatorit 2015, Gjermania kishte realizuar kontrolle të përkohshme në kufirin e saj me Austrinë, fillimi i një procesi që përfundimisht do të mbyllte rrugët e migrimit nëpër Evropën Juglindore. Disa muaj më vonë, Merkel ishte një përkrahëse kryesore e marrëveshjes së vitit 2016 që bllokoi shumë refugjatë në Turqi, ndërsa Gjermania nuk ka bërë asgjë për të sfiduar kthesën autoritare të BE -së që e ka bërë kërkimin dhe shpëtimin në Mesdhe  të emigrantëve pothuajse të pamundur. Merkel mund të ketë qenë një mbrojtëse kundër dominimit të së djathtës ekstreme në politikën evropiane, por çmimi ishte për të absorbuar disa nga agjendat e ekstremit të djathtë mbi kontrollin e kufirit.

Megjithatë, ndërsa Merkel nuk e ndryshoi rrënjësisht kursin evropian të krizës, ajo ndryshoi tonin e debatit në një moment vendimtar. Megjithëse kalimtare, kjo pati rëndësi. Efektet e tij mund të shihen në mënyrën se si shoqëria gjermane strehoi 1.7 milion njerëz që kërkuan azil atje midis 2015 dhe 2019. Pavarësisht parashikimeve të tmerrshme nga e djathta, ky ka qenë një sukses i padyshimtë: siç ka treguar raportimi i vetë Guardian, më shumë se gjysma nga ata që mbërritën janë në punë dhe paguajnë taksa, ndërsa më shumë se 80% e fëmijëve refugjatë thonë se ndihen sikur i përkasin Gjermanisë dhe janë të mirëpritur. Reagimi ksenofobik, duke luajtur me frikën e krimit ose terrorizmit, është i vërtetë, por është diçka që mund të sfidohet - dhe po sfidohet.

Qeveria britanike bën një krahasim konstruktiv: edhe pse shpall bujarinë e saj ndaj një pjese të vogël të njerëzve që aktualisht përpiqen të largohen nga Afganistani (skema zyrtare premton të zhvendosë 20,000 njerëz për pesë vjet), kjo është e mbytur nga qëndrimi i saj autoritar. Më i fundit nga këto, një premtim për të "kthyer" anijet e emigrantëve në Kanal, një nga linjat më të ngarkuara të transportit në botë, rrezikon pasoja vdekjeprurëse nëse ndodh ndonjëherë. Përgjigja ndaj mbërritjeve të fundit afgane - e mbështetur nga një përpjekje e madhe vullnetare - në vetvete zbulon modestinë e sistemit të azilit të Britanisë: pse po i lihet vullnetarëve dhe bamirësive të sigurojnë gjërat e domosdoshme siç janë rrobat?

Si konkluzion, trashëgimia e Merkel na tregon më pak për veprimet e një politikani sesa për atë që mund të bëhet nëse një shoqëri ka vullnetin për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Kjo është një përpjekje kolektive. Por mitet dhe simbolet që tregtojnë politikanët kanë aftësinë për të mundësuar përpjekje të tilla, ose për t'i shkatërruar ato. Në Britani, shpesh ndjehet se debati mbi azilin dominohet nga një garë për të parë se kush mund të duket më i ashpër: midis politikanëve që nxisin me entuziazëm një axhendë të së djathtës së ashpër, dhe atyre që pretendojnë të jenë liberalë, por mbajnë një qëndrim të ashpër sepse mendojnë është ajo që dëshiron publiku.

Kjo shkon përtej mizorive të veçanta të qeverisë sonë aktuale: është produkt i viteve të ksenofobisë i inkurajuar nga shtypi i krahut të djathtë dhe do të duhet një përpjekje e madhe për të zgjedhur. Por Merkel duhet të na kujtojë, sado të paqëndrueshme veprimet e saj mund të kenë qenë në realitet, se gjithmonë ekziston një alternativë./ The Guardian

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore