Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Divani i Erdoganit trondit Parlamentin Europian

Divani i Erdoganit trondit Parlamentin Europian

Deputetët kryesorë të Parlamentit Europian po bëjnë presion mbi Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen duke i kërkuar që të dalin dhe të japin shpjegime para Parlamentit Evropian për divanin diplomatik në Turqi.

Von der Leyen u la në këmbë të Martën gjatë një takimi me Michel dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Ankara, kur kishte vetëm dy karrige të vendosura për tre udhëheqësit. Von der Leyen u tërhoq në një divan aty pranë, një incident që nxiti thirrjet e seksizmit dhe la institucionet e BE të grindeshin në shtyp.

Fyerja e cilësuar si ‘Sofagate’ ndikoi dhe la në hije qëllimin vizitës zyrtare: rifillimi i koordinimit me Turqinë për çështje jetike si migrimi dhe zgjerimi i bashkimit doganor.

Tani, eurodeputetët duan më shumë informacion se çfarë, saktësisht, ka ndodhur.

Të enjten, Iratxe García, udhëheqësja e Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve shkroi në Twitter se ajo kishte kërkuar një debat plenar me von der Leyen dhe Michel për të "sqaruar atë që ndodhi dhe si të respektojmë institucionet evropiane".

Ajo shtoi: "Marrëdhëniet BE-Turqi janë thelbësore, por uniteti # BE dhe respektimi i të drejtave të njeriut, përfshirë të drejtat e grave, janë gjithashtu thelbësore."

Nëse udhëheqësit e grupeve politike të Parlamentit miratojnë kërkesën në takimin e Konferencës së Presidentëve të javës së ardhshme, debati do të mbahet gjatë seancës së ardhshme plenare të Parlamentit, nga 26 deri më 29 Prill.

Thirrja e García mbështetet nga drejtues të tjerë të Parlamentit. Të mërkurën, Manfred Weber, kryetari i grupit të Partisë Popullore Evropiane, në mënyrë të ngjashme tha se do të kërkonte një debat për të sqaruar rrethanat e ngjarjes së bujshme.

Weber po kërkon informacion në lidhje me takimin përtej marrëveshjes shfaqjes mbi karriget dhe uljes së liderëve të Unionit. Ai dëshiron të dijë se çfarë, nëse ka pasur, janë bërë premtime me Ankaranë. Tensionet midis BE dhe Turqisë janë zvogëluar pasi arritën kulmin vitin e kaluar mes veprimeve provokuese të Turqisë ndaj anëtarëve të BE-së, Qipros dhe Greqisë.

Weber tha se Parlamenti "duhet të dijë se çfarë u vu në tryezën e bisedimeve" gjatë mbledhjes, "pasi çështjet që u përmendën kishin nevojë për miratim nga Parlamenti Evropian”. Në vërejtjet e tij, Michel tha se të dy palët diskutuan tema si bashkëpunimi më i ngushtë ekonomik, ndihma financiare dhe liberalizimi i vizave.

“Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar sa i përket vendimeve mbi vizat ose doganat, pa ndryshimet konkrete dhe të qëndrueshme të politikës së Turqisë në Mesdheun Lindor, ndaj Qipros dhe kufijve tanë të jashtëm”, tha Weber. "Për më tepër, vizita nuk arriti të tregojë shqetësimet tona më të gjera kur bëhet fjalë për sulmet e Presidentit Erdogan ndaj shoqërisë civile dhe të burgosurve politikë në vend."

Vizita në Ankara "duhet të kishte qenë një mesazh i vendosmërisë dhe unitetit të qasjes së Evropës ndaj Turqisë", tha Weber për POLITICO's Brukselin e Librit. "Për fat të keq, kjo ka rezultuar në një simbol të përçarjes, pasi presidentët dështuan të qëndronin së bashku kur ishte e nevojshme".

Veçmas, grupi liberal i Parlamentit, Rinovo Evropën, gjithashtu do të kërkojë një debat mbi vizitën në Turqi, sipas një zëdhënësi.

Partia dëshiron të dijë rreth fiaskos së protokollit, por gjithashtu edhe për "marrëdhëniet me Turqinë, të drejtat e njeriut dhe Konventën e Stambollit", një traktat evropian për të drejtat e njeriut që synon të luftojë dhunën ndaj grave që Turqia braktisi kohët e fundit.

"Ne gjithashtu do të sugjerojmë një reflektim ndër-institucional mbi praninë e BE-së në skenën ndërkombëtare, ku kemi nevojë për koherencë dhe besueshmëri," shtoi zëdhënësi./ Burimi Politico

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore