Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Dështimi i planit A për Ballkanin na çon te plani B, skenari më i rrezikshëm

Dështimi i planit A për Ballkanin na çon te plani B, skenari

Në të gjithë Ballkanin, flitet për një Non-Paper që duket se ka nuk ka një autor, por që ka nxjerrë në sipërfaqe të gjitha kontradiktat dhe kompleksitetet e rajonit.

Ishte një media në Sarajevë që zbuloi së pari një gazetë të qeverisë sllovene që diskutonte idetë radikale të shpërbërjes së Bosnjës dhe të një krijimit të një rajoni të përqendruar rreth një “Shqipërie të Madhe”, “Serbisë së Madhe” dhe “Kroacisë së Madhe”. Që atëherë, të gjithë janë përpjekur të distancohen nga gazeta, duke e ditur që të flasësh për ide të tilla shpesh është si një shou.

Por dokumenti ka shërbyer për të ilustruar se, nëse Plani A për rajonin - integrimi me Bashkimin Evropian - nuk funksionon, atëherë ne po shkojmë drejt një Plani B që përfshin konflikte dhe kufij të rinj.

Në një takim të vitit 2003 në Selanik, udhëheqësit e BE morën vendimin strategjik largpamës për të ofruar anëtarësimin në Union për të gjithë rajonin. Ishte bërë e qartë se, pas një dekade luftërash dhe shpërbërjeje, vetëm një kornizë e fortë e integrimit mund të sillte stabilitet afatgjatë në Ballkan.

Kjo mprehtësi strategjike është po aq e vlefshme sot se sa ishte atëherë. Por, për fat të keq, udhëheqësit e BE-së duket se e kanë harruar atë. Me skepticizmin në rritje për zgjerimin e mëtejshëm të BE, shpesh të nxitur nga konsiderata të politikës së brendshme afatshkurtër, vrulli i procesit të zgjerimit gradualisht ka humbur - dhe blloku po humbet mekanizmin që ka në rajon për të inkurajuar si reformën ashtu edhe riintegrimin. Për të cituar një burrë të njohur shteti evropian, procesi i integrimit të BE-së me Ballkanin është kthyer në një “vdekje celebrale" në vitet e fundit.

Vetë udhëheqësit në rajon nuk kanë ndihmuar gjithmonë. Shpesh të interesuar kryesisht për ruajtjen e sistemeve ekzistuese të pushtetit dhe privilegjeve, ata shpesh kanë qenë të ngadaltë në zbatimin e reformave të nevojshme. Dhe BE-ja shpesh ka qenë tepër formaliste në qasjen e saj - duke u fokusuar te procedurat më shumë sesa në transformimin e strukturave në të vërtetë.

Por, me zvarritjen e procesit të zgjerimit dhe dobësimin e kornizës së integrimit për rajonin, është e pashmangshme që tensionet e vjetra të mos rishfaqen.

Dhuna u kthye në rrugët e Belfast ndërsa korniza për marrëveshjen e paqes në Irlandën e Veriut që u sigurua nga Irlanda dhe Mbretëria e Bashkuar duke qenë anëtare të BE u zhduk (edhe pse dhuna nuk është vetëm për shkak të mosmarrëveshjes BE-Mbretërinë e Bashkuar për kufirin detar), dhe e njëjta logjikë e zhvillimit që pamë në Belfast rrezikon të rishfaqet në Ballkan në vitet në vijim.

Përpjekjet e zgjatura ndërkombëtare për të sjellë paqe në rajon pas shpërbërjes së Jugosllavisë u bazuan në premisën themelore të ruajtjes së kufijve dhe kufijve ekzistues. Krerët e atëhershëm të Kroacisë dhe Serbisë, Franjo Tuxhman dhe Slobodan Millosheviç, komplotuan për të përçarë Bosnjën. Por komuniteti ndërkombëtar qëndroi i vendosur në kundërshtim me këtë veprim, duke synuar të ruajë shoqëritë multikulturore në Bosnjë dhe Maqedoni të Veriut dhe të mbrojë pakicat kudo tjetër - në Kosovë, Serbi dhe Kroaci.

Dokumenti jo zyrtar dhe pa autor, po argumenton se nëse Plani A nuk funksionon më, ne duhet të bëhemi gati për një Plan B, që përfshin rishikimin e kufijve dhe pranimin e një vale të re të zhvendosjes etnike të njerëzve në të gjithë rajonin (paqësor ose me dhunë). Ajo përbën një deklaratë brutale mbi realitetin brutal që mund të na presë në të ardhmen.

Në këto kushte, mundet vetëm të shpresohet që ky dokument konfidencial do të shërbejë si një thirrje zgjimi për BE-në dhe të tjerët mbi rreziqet e një procesi të bllokuar të zgjerimit, dhe interesit të zbehur me shpejtësi të Brukselit mbi punët e rajonit.

Dhe BE-ja nuk është e vetmja që është e përgjumur në raport me rajonin. Britania e Madhe, pas dekadave të angazhimit me Ballkanin, as që e përmendi rajonin në dokumentin e saj strategjik “Integrated Review”.Ajo që nevojitet tani është një iniciativë e re e Selanikut:një angazhim strategjik me rajonin i Bashkimit Evropian dhe të tjerët.

Kjo nuk do të thotë që thjesht t’i shtohen herë pas here disa “decibel” njoftimeve mbi politikat ekzistuese, siç e kemi parë tani dhe në të kaluarën. Unionit mund t’i duhet që të theksojë instrumentet e saj ekzistuese, të ri-mendojë rregullimet e saj institucional, dhe t’i japë më shumë ndikim dhe rëndësi fazave të ndryshme të ndërmjetme të integrimit.

Ballkani nuk është një vend i thjeshtë. Mijëvjeçarët e perandorive multikulturore kanë lënë si trashëgim aty një mozaik,i cili ka qenë i vështirë të integrohet në formën tonë moderne të shteteve kombëtare. Por, për arsye që shkojnë përtej stabilitetit afatshkurtër, sigurisht që ia vlen që të ruhet ajo që ekziston ende në këtë mozaik të vjetër, dhe të shmanget një raund tjetër i shpërbërjes së dhimbshme.

Për mirë a përkeq, kuadri i integrimit evropian është mjeti i vetëm për ta bërë këtë. Nëse humbet ky shans, ne mund të na duhet të përballemi me realitetin e Planit B. Dhe herët a vonë, Ballkani mund të rikthehet në titujt e mediave ndërkombëtare për të gjitha arsyet e gabuara./OUEST.FR

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore