Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Britania e Madhe luajti sërish me zjarrin rus…

Britania e Madhe luajti sërish me zjarrin rus…

Kulmi i ri i tensioneve midis Moskës dhe Londrës.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu paralajmëroi për një “përplasje bërthamore” të mundshme midis Moskës dhe Perëndimit. Sipas mediave ruse, Shoigu tha se kishte gjithnjë e më pak hapa për një incident të mundshëm dhe ai po reagonte ndaj njoftimit të Mbretërisë së Bashkuar se do të furnizonte Ukrainën me municion që përmban uranium të varfëruar. Ishte Vladimir Putin që njoftoi se Rusia është e gatshme të shkojë në pasojat ekstreme në reagimin e saj ndaj Perëndimit “kolektiv”, të cilin ai tregon se përfshin edhe Ukrainën, nëse armët e uraniumit të varfëruar përdoren në teatrot e luftës.

Në përgjigje të seriozitetit të akuzave të presidentit rus, qeveria e Rishi Sunak konfirmon: Baronesha Annabell Goldie, nënsekretare e shtetit në Ministrinë e Mbrojtjes të drejtuar nga Ben Wallace, tha në përgjigje të një pyetjeje parlamentare se Londra “përveç koncesionit tonë të një skuadroni tankesh Challenger 2 në Ukrainë “do të sigurojë “municione, duke përfshirë fishekë blinduar-shpues që përmbajnë uranium të varfëruar. Predha të tilla janë shumë efektive në mposhtjen e tankeve dhe mjeteve të blinduara moderne.

Por Ministria e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar ka deklaruar se Vladimir Putin po përpiqet “qëllimisht të dezinformojë” duke kritikuar publikisht vendimin për të dërguar municion që përmban uranium të dobësuar në Ukrainë.

Moska protestoi ashpër. Putin, në margjinat e takimeve me deklaratën kineze, tërhoqi vijën e kuqe në përdorimin e armëve të uraniumit të varfëruar nga forcat e armatosura të Ukrainës, të cilat ai i konsideron si përfaqësues të Perëndimi. Dhe Ministria e Jashtme ruse e drejtuar nga Sergej Lavrov gjithashtu nënvizoi se lëvizja e Londrës rrezikon të shkaktojë një përshkallëzim. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova akuzoi qeverinë britanike se dëshiron të krijojë një “skenar jugosllav” në Ukrainë në një mesazh të postuar në kanalin e saj Telegram. “Këto materiale jo vetëm që vrasin, por edhe helmojnë mjedisin dhe shkaktojnë kancer te njerëzit që banojnë në këto troje.

Është pak naive të mendosh se këto armë do të shkaktojnë viktima vetëm tek ata kundër të cilëve përdoren.

Në Jugosllavi, ushtarët e NATO-s, veçanërisht italianët, ishin të parët që i paguan pasojat”, theksoi Zakharova.

Rasti i uraniumit të varfëruar është aktualisht një nga më të mprehtat në marrëdhëniet ndërkombëtare. Rasti i helmimit dhe vdekjes së ushtarëve të ekspozuar ndaj armëve “të pista” të nxitura nga nënprodukti i pasurimit të uraniumit është bërë kryefjalë në Itali në dekadat e fundit.

Konventa e Nju Jorkut e vitit 1976 nuk përfshin armët e uraniumit të varfëruar, për të cilat nuk kishte asnjë ndërgjegjësim në atë kohë, në mesin e armëve të ndaluara nga ligji ndërkombëtar, por njëzet e pesë vjet më vonë në 2001, gjyqtarja zvicerane Carla Del Ponte .në krye të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë, nuk përjashtoi indikimin e përdorimit të armëve me uranium të varfëruar si një krim i mundshëm lufte për shkak të kushteve komplekse që lindin në aspektin e rënies dhe ndotjes së mjedisit pas përdorimit të tyre.

Mesazhi i nënsekretarit britanik të qeverisë së Rishi Sunak është në çdo rast shqetësues dhe ka prodhuar rrezikun e një përshkallëzimi retorik që duhet ta shikojmë me kujdes. “Pas deklaratave të Mbretërisë së Bashkuar për furnizimin me municion të uraniumit të varfëruar në Ukrainë jemi gjithnjë e më pranë një konfrontimi bërthamor”: në kulmin e kulmit retorik erdhi deklarata e ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Kush theksoi kërcënimin e armëve britanike për Kievin, duke hapur një tjetër kërcim cilësor në duelin mes fuqive. Gjithnjë e më shumë synon të luajë me zjarrin

Edhe propagandisti kryesor i Putinit dhe prezantuesi më i famshëm televiziv rus, Vladimir Solovyov paralajmëron luftë të madhe dhe shkatërrimin e Evropës. “Këtë herë nuk do të largohemi nga Evropa, këtë herë nuk do të flasim me Evropën, nuk do të pajtohemi me Evropën.

A duan polakët të jenë të radhës? Ata nuk janë ukrainas, ne nuk do t’i trajtojmë si vëllezër.

Ne do të shkatërrojmë të gjitha qytetet menjëherë, nuk do të përdorim ushtrinë tokësore për këtë. Na vjen keq për Ukrainën, por në Poloni do të luftojmë si amerikanët në Irak. Nuk jam i sigurt për sulmet bërthamore”, tha ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore