Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

Bota është në flakë, për këtë nuk ka dyshim!

Bota është në flakë, për këtë nuk ka dyshim!

Është e vështirë të shikosh përtej derës tënde së shtëpisë kur një sëmundje vdekjeprurëse kërcënon familjen tënde. Qeveritë shpesh kryejnë autoanalizë të ngjashme kur përballen me emergjenca përtej kufijve kombëtarë. Po sikur bota të digjet? Në epokën e Covid-it, kërkimi për mbrojtje dhe shërim është kryesisht, në mënyrë miopike, obsesive vetjake. Bamirësia, thuhet, fillon në shtëpi.

Pra, hidheni vështrimin tej, nëse dëshironi, sepse pjesa më e madhe e botës përtej brigjeve të inokuluara të Evropës dhe Amerikës na dhurojnë një pamje shumë shqetësuese. Pandemia ka përkuar dhe është përkeqësuar shumë, një krizë në një sistem humanitar ndërkombëtar tashmë në vështirësi. Dobësitë ekzistuese dhe problemet e neglizhuara  prej kohësh po ekspozohen pa mëshirë.

Rezultati, kreshendoja mbarëbotërore e vuajtjeve, nevojave ekstreme dhe mjerimit të plotë tani po arrin lartësinë e saj më të lartë ndonjëherë. Dhe Covid është vetëm një pjesë e kësaj historie. Konfliktet e pa ndërmjetësuara, luftërat e pafundme civile, fatkeqësitë e lidhura me klimën, paligjshmëria shtetërore, mosndëshkimi dhe diplomacia joefektive po çojnë në uri, sëmundje dhe shpërngulje në një shkallë të paprecedentë.

Është një britmë universale dhimbjeje dhe frike, të ngjashme që as Edvard Munch (piktori norvegjez) nuk e kishte imagjinuar kurrë.

Lista e fundit e urgjencës nga Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit (IRC), tregon se një rekord 274 milionë njerëz do të kenë nevojë për ndihmë humanitare në vitin 2022 – një rritje prej 63% gjatë dy viteve të fundit.

Bota është në flakë, për këtë nuk ka dyshim!

Një rekord prej 80 milionë njerëzish janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre; 41 milionë njerëz janë në prag të urisë. Si gjithmonë, kudo, gratë dhe vajzat vuajnë në mënyrë disproporcionale.

20 vendet e krizës të identifikuara nga IRC si më të rrezikuara nga përkeqësimi i mëtejshëm – një listë e cila kryesohet nga Afganistani, Etiopia dhe Jemeni, por përfshin gjithashtu Mianmarin, Sirinë dhe 11 vende të tjera afrikane – përbëjnë 89% befasuese të të gjitha nevojave humanitare globale. dhe 80% e të gjithë refugjatëve.

Agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se pavarësisht thirrjeve, kryesisht të padëgjuara, për një armëpushim global të lidhur me Covid-in dhe frenimin e lëvizjes ndërkufitare, zhvendosja masive vazhdon të rritet. Vlerësohet se të paktën 1% e popullsisë së botës - një në 95 njerëz - është zhvendosur me forcë, krahasuar me një në 159 në vitin 2010. Kjo e vendos migrimin ndër-kanal në një kontekst shumë të nevojshëm.

Komiteti i Emergjencave të Fatkeqësive, një grup ombrellë prej 15 organizatash bamirëse të ndihmave në Mbretërinë e Bashkuar, javën e kaluar nisi një thirrje krize për Afganistanin, ku 8 milionë njerëz janë në rrezik nga uria këtë dimër, duke përfshirë rreth një milion fëmijë. Në 24 orët e para mblodhi një vlerë të lavdërueshme prej 9.5 milionë funte.

Por tabloja më e madhe është e frikshme. Unicef po kërkon një financim rekord prej 9.4 miliardë dollarësh në të gjithë botën për financimin e urgjencës në vitin 2022 për të ndihmuar 177 milionë fëmijë të prekur nga krizat humanitare, ndryshimet klimatike dhe Covid. Në total, thotë OKB, do të nevojiten 41 miliardë dollarë në 63 vende. Objektiva të tillë do të jenë të vështira për t'u arritur.

David Miliband, ish-sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar dhe presidenti i IRC, thotë se kjo emergjencë e jashtëzakonshme globale nuk është rezultat i një përplasjeje të papritur dhe të pafat të faktorëve të pafavorshëm. Ka vite që fermentohet. Ai argumenton se kriza humanitare i ka rrënjët në një krizë politike – atë që ai e quan “dështim sistemi”.

Ky dështim ka disa aspekte. Gjithnjë e më shumë shtete dështojnë të përmbushin përgjegjësinë e tyre për të mbrojtur qytetarët – dhe disa, si Siria dhe Mianmari, i sulmojnë ose i trajtojnë si pengje.

Ashtu si demokracia liberale në përgjithësi, diplomacia dhe krijimi i paqes janë në tërheqje. Luftërat civile janë më të shumta, zgjasin më shumë, ndërkombëtarizohen nëpërmjet forcave të mandatuara dhe janë më të vështira për t'u zgjidhur.

Dështimi është gjithashtu i ligjshëm. Të drejtat dhe traktatet universale shpërfillen. E drejta ndërkombëtare është respektuar më pak se në çdo kohë që nga krijimi i OKB-së në vitin 1945. Pasojat janë një incidencë në rritje e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit, gjenocidit – dhe, për autorët, mungesa e përgjegjësisë në kufi me mosndëshkimin. Mendoni për pushtimin e Ukrainës nga Rusia, ose bombardimin saudit të Jemenit.

Aparati ndërkombëtar i ndihmës gjithashtu po prishet, dhe jo vetëm nga mbështetja e pamjaftueshme e donatorëve. Është tronditëse që Britania zgjodhi këtë moment më të keq të mundshëm për të shkurtuar ndihmën jashtë shtetit. Problematik është edhe politizimi i ndihmës. “Ndihma po instrumentalizohet, për t'iu shërbyer nevojave të atyre që japin dhe jo atyre që marrin”, thotë Miliband. Punonjësit e ndihmës përballen me dhunë rekord. Ndihma, ose mohimi i saj, përdoret si armë, si në Tigray.

Si të rivendoset rregulli në një botë në të cilën konflikti nxit varfërinë ekstreme, urinë dhe njerëzit bëhen refugjatë, ku fuqitë e mëdha konkurrojnë në vend që të bashkëpunojnë edhe në një pandemi, ku ndryshimi i pakontrolluar i klimës shkakton kërdi dhe ku Këshilli i Sigurimit i OKB-së - rojtari i fundit i ligjit global dhe rendi – a bllokohet dhe anashkalohet nga anëtarët e përhershëm me veto?

Një mënyrë për të siguruar përgjegjshmëri të përmirësuar është përdorimi më i madh i juridiksionit universal nga gjykatat kombëtare – dëshmitar i ndjekjes penale të suksesshme të gjenocidit në Gjermani të një ish-anëtari të Shtetit Islamik. Një tjetër është pezullimi i të drejtës së vetos së pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në rastin e mizorive masive në shtetet e krizës, siç propozon Franca (e cila si Britania ka të drejtën e vetos).

Kjo mund të ndalojë Rusinë, për shembull, të bllokojë hetimet për sulmet me armë kimike në Siri, ose Kina të mbrojë gjeneralët gjenocidal të Mianmarit.

Një marrëveshje e tillë, e mbikëqyrur nga një panel i pavarur, mund të lejojë gjithashtu në teori një hetim të plotë të vdekjeve të civilëve nga duart e forcave amerikane në Irak, Afganistan dhe Sirinë veriore.

“Ne duhet të thyejmë bllokimin global në këshillin e sigurimit të OKB-së kur bëhet fjalë për mizoritë masive, sepse vetëm KS mund të mandatojë të dërguarit e paqes, të mundësojë sanksione të OKB-së, të zbatojë embargo armësh”, tha Miliband në një fjalim javën e kaluar. “Ankimi i OKB-së është një kërcënim për paqen dhe sigurinë globale.”

Bota është në zjarr, për këtë nuk ka dyshim. Megjithatë, nëse plani francez – me shpresën e krijimit të një precedenti – do të funksionojë, Kina, SHBA dhe Rusia duhet t'i bashkohen zjarrfikësve. Dhe kjo nga ana tjetër kërkon që ata – dhe të tjerët – të lënë mënjanë interesat vetjake kombëtare dhe të shikojnë përtej derës së shtëpisë së tyre./ The Guardian

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore