Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Zogj të pikturuar tek mbikalimi i Pallatit me Shigjeta, ja çfarë domethënie kanë

Zogj të pikturuar tek mbikalimi i Pallatit me Shigjeta, ja

Në autostrada anembanë botës, ka mure xhami që janë vendosur për të kufizuar ndotjen akustike. Kjo është një praktikë e zakonshme, e ndjekur në disa rrugë edhe në Shqipëri, siç është rasti i mbikalimit te pallati me shigjeta.

Megjithatë, këto sipërfaqe transparente janë përgjegjëse për ngordhjen e mbi 100 milionë zogjve në vit në të gjithë botën. Zogjtë nuk mund t'i dallojnë, duke bërë që ata të përplasen.

Për të mbrojtur zogjtë projektuesit dhe menaxherët e autostradave në shumë vende të botës, në bashkëpunim me agjencitë përkatëse të mbrojtjes së mjedisit, kanë dalë me një zgjidhje jashtëzakonisht të thjeshtë për të përballuar problemin.


Mbi sipërfaqet e qelqit vendosen ngjitëse të pikturuara si shpendë grabitqarë. Në këtë mënyrë shmanget përplasja, pasi ose duke dalluar muret ose për shkak të frikës, zogjtë e vegjël do fluturojnë më lart.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore