Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Zjarri në zyrat e SHISH Elbasan/ Zbulohet shkaku: Një kompjuter u dogj për të...

Zjarri në zyrat e SHISH Elbasan/ Zbulohet shkaku: Një kompjuter u dogj

Zbulohen të dhënat e para në lidhje me “rënien e zjarrit” në drejtorinë e SHISH Elbasan.

Nga burime jo zyrtare gazetare Top Channel Muhamed Veliu, raporton se tymi i parë pasditen e sotme nga godina e SHISH është djegia e miratuar e një kompjuteri jashtë funksionit.

“Është e paqartë se përse duhet të digjej i gjithë kompjuteri kur sipas protokollit të asgjësimit të SHISH për kompjuterin kompjuterik parashikohet vetëm djegia e Harddrive trurit të kompjuterit ku ruhet gjithçka që është shkruar në atë kompjuter” thotë gazetari Muhamed Veliu.

Edhe sikur zjarri ishte i ndodhur në mënyrë që të ndodhte aksidentalisht nga ndonjë shkëndijë rasti i zhdukjes së sekreteve të fshehta është zero.

Një burrim në SHISH i tregoi gazetarët e Top Channel Muhamed Veliu, dokumentet e burimeve të ruajtjes së inteligjencës shqiptare si në aparatin qëndrues në Tiranë dhe drejtoritë rajonale.

”Dokumentacioni zor se prek pasi ruhet në kasaforta janë me sistem sinjalizimi dhe antizjarr. Një elektronikë e ka ai që prodhon. Pastaj kalon të tjera tek 2-3 drejtues të drejtorisë në bazë. Dokumentet ruhen elektronikisht edhe në te pakt ën 2 sistemet e koduara të tep ër te sigurta të njohura si rrjeti i fshehur”. deklaroi në kushtet e anonimatit burimi në SHISH.

I njëjti burim shpjego kompjuteri e asgj ësimit të dokumenteve apo edhe të jetë.

“Nëse bëhet fjalë për djegie dokumentesh të printuara gabime apo dokumente jo të klasifikuara, të pavlefshme, ato digjen në tipin e tyre apo vende të tjera të përshtatura, jashtë zyrave. po në ato procesverbale të komisionit të punës nga 3 punonjës të SHISH”.

Gezetari Channel Muhamed Veliu raporton një muaj më parë Drejtoria e Sigurimit të Personelit të parë nën drejtimin e një drejtorie të BS ushtron një inspektim në drejtorinë e SHISH Elbasanit.

Sugjerohet se inspektimi lidhet me përfomancën e kësaj drejtorie në informacionin e prokurorisë dhe policisë lokale për krimin e saj në këtë qytet.

Nuk funksionohet pista e një hetimi të krimit nga DSP në SHISH për personat me postin e drejtuesve në drejtorinë lokale të Elbasanit nën dyshimet e informacionit vite, dy organizata kriminale në këtë qytet.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore