Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Zbulohet mashtrimi i Berishës, përdor profile fake për të komentuar tek statuset e tij (FOTO)

Zbulohet mashtrimi i Berishës, përdor profile fake për të

Ish-kryeministri Sali Berisha është një prej personave më aktivë në rrjetet sociale, duke publikuar shpesh herë ato që sipas tij janë denoncime, por që në fakt jo pak herë kanë rezultuar fake news.

Përveç lajmeve fake që poston në wall-in e Facebook-ut, “fake” duket se janë edhe komentet që bëhen në postimet e tij.

Të shumtë janë “përkrahësit” e tij në rrjetet sociale por me sa duket edhe ato janë profile false.  Këtë e ka vërtetuar një pakujdesi që Berisha ka bërë sot në profil.

Vetë Berisha ose ata qe menaxhojnë llogarinë e tij, kanë dashur të shkruajnë një mesazh urimi për të dhe bashkëshorten e tij.

Por kanë harruar të ndërrojnë llogarinë nga profili fals që do komentonin, dhe kanë komentuar me vetë adresën e Berishës.  

Pra, në këtë koment është vetë Berisha, i cili uron vit të mbarë vetes së tij dhe bashkëshortes. Ky nuk është një lapsus, por një mashtrim i ish kryeministrit në raport me ndjekësit e tij në facebook.

Zbulohet mashtrimi i Berishës, përdor profile fake për të

Zbulohet mashtrimi i Berishës, përdor profile fake për të

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore