Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Virusi H5N8 konfirmohet në 3 vatra, Shqipëria ndalon tregtimin e shpendëve të gjallë

Virusi H5N8 konfirmohet në 3 vatra, Shqipëria ndalon tregtimin e

Gripi i shpendëve ka prekur zyrtarisht edhe Shqipërinë. Tre vatra të gripit të shpendëve, janë zbuluar respektivisht në Fushë- Krujë, Dajt dhe Bujan.

Duke marrë shkas nga situata dhe për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit, ministria e Bujqësisë ka marrë vendim për të “ndaluar tregtinë e shpendëve të gjallë në mjediset e hapura dhe tregjet e kafshëve të gjalla, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.”

VENDIMI

PËR MARRJEN E MASAVE KUFIZUESE PËR PARANDALIMIN DHE KONTROLLIN E SËMUNDJES SË INFLUENCËS AVIARE NË SHPENDË, NË MJEDISET E HAPURA DHE TREGJET E KAFSHËVE TË GJALLA

Mbështetur në nenin 102, pika 4, e Kushtetutës, germa “b”, e nenit 15, të ligjit nr. 10465, datë 29.9.2011, “Për shërbimin veterinar në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar,

URDHËROJ:

1. Ndalimin e tregtisë së shpendëve të gjallë në mjediset e hapura dhe tregjet e kafshëve të gjalla, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.

 2. Për zbatimin e këtij urdhri ngarkohen, Drejtoria e Politikave dhe Programeve të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë, Autoriteti Kombëtar i Veterinarisë dhe Mbrojtjes së Bimëve, dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Ky urdhër hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në Fletoren Zyrtare.

Gazeta SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore