Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

VIDEO ekskluzive, momentet kur punonjësi i konçesionarit shkatërron vinçat e Portit të Durrësit

VIDEO ekskluzive, momentet kur punonjësi i konçesionarit

Ekzistojnë prova që vërtetojnë dëmtimin e qëllimshëm të vinçave nga punonjës të konçesionarit DCT.

Inside Story ka siguruar video që tregojnë momentet kur punonjës të kompanisë konçesionare dëmtojnë qëllimisht paketat elektronike të vinçave.

Momentet e dëmtimit për të cilat ekzistojnë këto prova, i përkasin periudhës kur gjykata zgjidhi kontratën. Këtu, jo vetëm që jemi në kushtet e mospërmbushjes së kontratës konçesionare, por jemi përballë një vepre penale.

Momentet e dëmtimit të aseteve të shtetit i përkasin datës 2 SHkurt 2020, kur konçesionari duhet të kishte liruar terminalin prej datës 12 SHkurt 2019 kur u vendimi mori formën e prerë. Referuar këtij dokumenti që shihni me datën 5 Shkurt 2020, Autoriteti Portual nënvizon veprimet penguese të kompanisë DCT dhe dëmtimin e aseteve.

Aty theksohet se veprimet e kryera kanë cënuar funksionimin e Terminalit.

“Përpos proceseve civile, APD ka procese penale me DCT, pasi ky subjekt përvecse nuk ka ndëprerë marrëdhënien koncesionare në mënyrë të qetë ka dëmtuar asetet e portit,, pra jemi në proces me punonjës të DCT, proces penal”, thotë Lorena Janaqi, ish drejtore Juridike në APD.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore