Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Urdhri i SPAK/ Aksioni i RENEA në shtëpitë e "të fortëve", a ka lidhje me vrasjen e Santos?

Urdhri i SPAK/ Aksioni i RENEA në shtëpitë e "të

Pak ditë pasi Top Story zbuloi ekskluzivisht se banda e Niklës ka qenë një prej grupeve të dyshuara për eliminimin e bankierit Artan Santo, RENEA zhvilloi një aksion blic me urdhër të SPAK në shtëpitë e 7 të fortëve në Fushë-Krujë.

Kontrolle u ushtruan në banesat e Durim Bamit, Valter Bamit, Bedri Hakës, Marklen Hakës, Gentjan Koçit, Ylli Çangut dhe Ervin Kodrës.

Kontrollet, për të cilat policia thotë se janë gjetur prova, janë zhvilluar në funksion të procedimit penal të ndjekur nga SPAK-u ndaj një grupi të strukturuar kriminal.

Siç konstatohet në dosjen hetimore, pikërisht dy prej pjestarëve të këtij grupi që u goditen sot nga RENEA, janë mbajtur nën vëzhgim gjatë hetimeve për vrasjen e bankierit, edhe pse ende nuk janë gjetur prova bindëse.

Bëhet fjalë për Valter Bamin, vëllain e Durim Bamit, dhe Mariglen Hakën, të cilët i janë nënshtruar vazhdimisht përgjimeve telefonike dhe atyre ambientale.

Dyshimet për lidhjen e bandës me vrasjen e Santos

Një prej grupeve që dyshohet për ekzekutimit e bankierit, ngjarje e cila është ende e pazbardhur, është edhe grupi i të fortëve të Niklës.

Gazetari Artan Hoxha dha (gjatë emisionit të Top Story kushtuar vrasjes së bankierit) indicie për një prej personave të dyshuar si ekzekutor, konkretisht për Enver Stafukën.

“Personi që ka bërë qitjen me informacionin që kam unë, më pas është rrëmbyer dhe është zhdukur, është personazh që rezulton i përfshirë në seri ngjarjesh të rëndësishme në Shqipëri. Ka një variant që ky para se të ekzekutohej e zhdukej është filmuar me kamer, është torturuar për të treguar e pastaj është ekzekutuar e zhdukur kufoma, gjatë torturave ka treguar lidhjen me 31 ngjarje” u shpreh gazetari Artan Hoxha.

Personi për të cilin është folur disa herë është Enver Stafuka nga Fushë Kruja. Ai është person i dyshuar për disa vepra penale.

“Asnjëherë autorietet tona skanë deklaruar që ky është ekzekutori i kësaj ngjarje” u shpreh gazetari Artan Hoxha.

Zhdukja e të dyshuarit si ekzekutor

Stafuka është rrëmbyer në 8 Shkurt të vitit 2015 në qendër të Fushë Krujës nga disa persona të maskuar si police, ndërsa trupi i tij nuk u gjet kurrë. Ai ka pasur një çështje penale që lidhej me procesin për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj. Stafuka, kishte grabitur makinën e përdorur në krim nga biznesmeni Arben Frroku. Për rrëmbimin e tij është dyshuar një grup i fuqishëm kriminal i akuzuar për gjobëvënie dhe vrasje, por kurrë nuk janë siguruar të dhëna të mjaftueshme.

Vetë familjarët e Stafukës kanë akuzuar hapur për zhdukjen e Enverit shokun e tij Durim Bami. Në dëshmitë e dhëna në prokurori, ata kanë deklaruar se Enverin e zhdukën pasi kishte informacion për dhjetëra krime.

Gjithsesi grupi i të fortëve të Niklës, akuzohet edhe për disa ngjarje të tjera të rënda kriminale, ku më “popullori” i këtij grupi është padyshim Durim Bami. Bami është i njohur për atentatin e pretenduar nga Tom Doshi. Doshi akuzoi në 2015-ën ish-kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, se kishte porositur një atentat për ta ekzekutuar përmes Durim Bamit, kundrejt pagesës 500 mijë euro.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore