Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Sot miratohet buxheti/ Pedagogët "e marrin seriozisht", ngrihen në protestën e 5-të kombëtare para Parlamentit

Sot miratohet buxheti/ Pedagogët "e marrin seriozisht", ngrihen

Pedagogët i rikthehen protestave. Lëvizja universitare, Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë ka thirrur sot protestën e radhës para parlamentit.

Bëhet me dije se pedagogët janë mbledhur te parlamenti me pankarta në duar duke përsëritur kërkesat e tyre,

Pedagogët deklaruan se edhe pse kishin kërkuar të ishin pjesë e diskutimit në komision për buxhetin, kërkesa e tyre nuk u pranua. “Ne i kemi kërkuar që më 24 tetor komisionit të edukimit që të ishim pjesë e diskutimeve në komision për buxhetin. Meqenëse ky komision nuk na thirri dhe pse ishim grup interesi dhe kërkonim rritjen e buxhetit për arsimin dhe shkencën ne sot kemi dalë të protestojmë’, thanë pedagogët.

Protesta mbahet në të njëjtën ditë kur parlamenti do të debatojë dhe miratojë buxhetin 2023. Deri në fillim të nëntorit pedagogët protestuan duke kërkuar paga më të larta dhe rritje të buxhetit nga qeveria për kërkimin shkencor.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore