Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Pensionet për 2022, Ibrahimaj: Indeksim dhe bonus në fund të vitit

Pensionet për 2022, Ibrahimaj: Indeksim dhe bonus në fund të

Qeveria premton rritje pagash për policë, mësues, mjekë, infermierë dhe dyfishim të ndihmës sociale, ndërsa për pensionet për vitin e ardhshëm premton indeksim të inflacionit dhe bonus.

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj tha se ajo që do të bëhet do të jetë indeksim i inflacionit, që në vitet e kaluara, për shkak të nivelit të ulët të inflacionit ka qenë në shumat 2-4 mijë lek të vjetra.

“Ne bëjmë indeksimin e pensioneve sipas inflacionit për të mbrojtur të gjithë shtresat e pensionistëve nga rritja e çmimeve dhe do të jetë edhe bonusi i përvitshëm që do të jetë si linjë më vete”, tha ajo.

Sipas ministres, buxheti nuk parashikon rritje taksash.

“Buxheti nuk parashikon rritje të taksave, por rritje natyrale të tyre duke shfrytëzuar mirëadministrimin fiskal dhe duke shfrytëzuar teknologjinë dhe sistemet ku kemi investuar këto vite”, u shpreh Ibrahimaj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore