Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Si do të përzgjidhen individët që do vaksinohen? Manastirliu: Listat do jenë të përcaktuara nga...

Si do të përzgjidhen individët që do vaksinohen?

E pyetur se si do të bëhet përzgjedhja e individëve që do të vaksinohen, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha se do të bëhet nga një sistem elektronik.

Në “Opinion” ajo u shpreh se pas mjekëve e infermierëve, do të vaksinohen të moshuarit dhe se sistemi elektronik që do të bëjë përzgjedhjen, ka të dhëna mbi ta dhe për sëmundjet bashkëshoqëruese.

Sipas Manastirliut, do të jenë mjekët e familjes ata që dot njoftojnë qytetarët për vaksinimin.

“Ne kemi një sistem elektronik që ka të dhënat për çdo qytetar, në raport me këto grupmosha dhe kemi dhe të dhënat për sëmundjet bashkëshoqëruese. Prioritete i caktojnë punonjësit e shëndetësisë në njësitë vendore, sipas specifikave të kërkuara. Do të ketë një rend kronologjik, sipas zonave kur dot jenë vaksinime masive. Të gjitha listat do jenë të përcaktuara nga sistemi elektronik, qytetarët do të njoftohen nga mjeku i familjes dhe dokumenti direkt futet në një sistem”, tha ajo.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore