Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Së shpejti anëtari i 9-t i Gjykatës së Lartë” / E paralajmëron Ambasadorja Yuri Kim

“Së shpejti anëtari i 9-t i Gjykatës së

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka përshëndetur emërimin e gjyqtarit Artur Kalaja si anëtar i Gjykatës së Lartë dhe paralajmëron se një tjetër emër do të emërohet se shpejti.

“Hap i rëndësishëm përpara në zbatimin e reformës në drejtësi: gjyqtari i 8-të është emëruar në Gjykatën e Lartë, dhe i 9-ti do të ndjekë së shpejti”, thotë Kim.

Ambasadorja thekson se sapo anëtari i dhjetë të emërohet, Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin e nevojshëm për të emëruar tre gjyqtarët e saj në Gjykatën Kushtetuese, proces që ka nisur me hapjen e aplikimeve nga ana e këtij institucioni.

“Sapo i 10-ti të emërohet, Gjykata e Lartë do të ketë kuorumin për të emëruar 3 gjyqtarë të tjerë në Gjykatën Kushtetuese”, thotë kryediplomatja amerikane.

Në fund, Kim falenderon Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe Presidencën.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore