Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

'Rama deklaroi qartë se kemi të drejtë'/ Mitsotakis: Pas katër muajsh, detet tona dyfishohen

'Rama deklaroi qartë se kemi të drejtë'/ Mitsotakis:

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis  i është rikthyer sërish vendimit të Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje në detin Jon.

“Greqia po rritet përsëri” tha ai në Parlament teksa po diskutohet mbi projektligjin, ndërsa u shpreh se “Ne rezervojmë të drejtën për të zgjeruar ujërat territoriale në Kretë dhe më gjerë

Mitsotakis foli i bindur në parlament mbi projekt-ligjin për të shtrirë zonën bregdetare në 12 milje në detin Jon duke thënë se pas katër muajsh, detet e Greqisë do të dyfishohen.

“Për herë të parë që nga aneksimi i Dodekanezit në 1947, territori grek është zgjeruar me 10%, jo nga shkëputja e territoreve ose në mënyrë të barabartë nga vendet e tjera. Me procedura të bazuara plotësisht në Rregullat e së Drejtës Ndërkombëtare. Ajo u parapri nga hapi i parë për gjiret e mbyllura dhe përcaktimi i EEZ.

Sot në agimin e vitit 2021 ne hedhim hapin e dytë të madh. Vendi ynë shtrin dominimin e tij në Detin Jon në 12 milje. Unë kisha njoftuar zgjerimin e ujërave tona territoriale që nga gushti. 4 muaj më vonë detet tona dyfishohen. Një e drejtë plotësisht e përputhshme me të drejtën ndërkombëtare dhe vendin tonë mund të zgjerohet në zona të tjera dhe në Kretë dhe gjetkë, por në një kohë dhe mënyrë që ne do të zgjedhim,” tha ai..

Duke iu referuar çështjes së Shqipërisë, Kyriakos Mitsotakis tha se kjo e drejtë është pranuar edhe nga kryeministri Edi Rama.

"Në të njëjtën kohë, Ministri i Jashtëm Grek bashkëpunoi me homologun e tij shqiptar dhe tani çdo mosmarrëveshje me Tiranën tani po drejtohet në një gjykatë ndërkombëtare. Vetëm kohët e fundit Kryeministri i Shqipërisë deklaroi në mënyrë të qartë dhe të qartë se shtrirja në 12 milje detare është një e drejtë e patjetërsueshme sovrane e Athinës, duke shtuar një argument tjetër në favor të pozicionit tonë se ujërat e Mesdheut mund të bashkojnë në vend që të ndajnë popujt "./ Gazeta SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore