Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Deputeti Ralf Gjoni fiton betejën me koronavirusin, apeli për të rinjtë dhe lajmet e rreme

Deputeti Ralf Gjoni fiton betejën me koronavirusin, apeli për të

Deputeti Ralf Gjoni ka fituar betejën me koronavirusin. Përmes një njoftimi në facebook, Gjoni shkruan se pas 2 javësh me COVID-19, së fundmi ka rezultuar negativ.

"Mbrëmë më kanë konfirmuar rezultatin negativ të testit pas dy javësh me Covid 19.
Ndjehem shumë mirë dhe gati për rikthim në normalitet.
Falenderoj Zotin për bekimet e Tij të panumërta si dhe mjekët, farmacisten time, miqtë e fqinjët që më mbështetën gjatë kësaj periudhe izolimi. ?
Kam kuptuar gjatë këtyre ditëve se për rreth
80% të njerëzve, frika nga ky virus është amplifikuar falë një vale histerie e lajmesh të rreme që qarkullojnë lart e poshtë.
Ndaj larg panikut, larg lajmeve të rreme, POR ama kujdes maksimal brenda kufijve të llogjikës së shëndoshë njerëzore.
Të rinjtë në veçanti po vazhdojnë të tregohen të pakujdesshëm dhe po refuzojnë të kuptojnë se Covid 19 do disa ditë që të inkubohet në trup përpara se t’ia transmetojnë atë të moshuarve që kanë në shtëpi.
Edhe pse shumica me shumë gjasa do e kalojnë lehtë, 20% e njerëzve do rrezikojnë jetën ose do përfundojnë me komplikacione.
Dhe në kushtet e një vendi si Shqipëria me sistem shëndetësor modest, kujdesi ynë ndaj të tjerëve do ishte një ndihmë e madhe për ekipet mjekësore te tejngarkuara prej rasteve të rënduara nëpër spitale.", shkruan ai.

Së fundmi ai ka sjellë edhe disa këshilla për t'u mbrojtur nga koronavirusi.

-Mos frekuentoni ambjente të mbyllura publike pa maskë.

-Lani duart sa më shpesh. 

-Evitoni në maksimum kontaktet fizike, veçanërisht me të moshuarit.

-Nëse ndjeni shenjën më të vogël si temperaturë e lehtë, dhimbje koke, gricje fyti, ethe, frymëmarrje të vështirësuar, djersitje natën, dhimbje trupi, kollë, bllokim hundësh, humbje e nuhatjes/shijes apo çdo shenjë tjetër gripale, duhet të izoloheni menjëherë e të kërkoni kryerjen e tamponit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore