Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

 Policia u bën “gjëmën” shqiptarëve në Barcelonë/ “Shkatërrohet” banda kriminale, pas një viti hetimesh...

 Policia u bën “gjëmën” shqiptarëve në

Agjentët e Policisë Kombëtare kanë çmontuar një organizatë  kriminale, pas zbulimit të një shtëpie bari.

14 persona janë arrestuar me akuzën e trafikut të lëndëve narkotike, anëtarësimit në organizatë kriminale dhe mashtrimit të energjisë elektrike. Organizata, me qendër në provincën e Barcelonës, ishte e përkushtuar ndaj kultivimit dhe shitjes së mëvonshme të ngarkesave të mëdha të marijuanës dhe përdorte sisteme të sofistikuara inxhinierike elektrike për të shmangur veprimet e mundshme të policisë.

Sipas mediave vendase, Organizata, e përbërë dhe nga shqiptarë, me qendër në provincën e Barcelonës, ishte e përkushtuar ndaj kultivimit dhe shitjes së mëvonshme të ngarkesave të mëdha të marijuanës dhe përdorte sisteme të sofistikuara inxhinierike elektrike për të shmangur veprimet e mundshme të policisë.

Hetimi filloi në vitin 2021 kur hetuesit zbuluan praninë e disa personave që dyshohet se siguruan mbulim për një organizatë kriminale me origjinë shqiptare të dedikuar për trafikun e drogës për vendbanimin e saj në Kataloni.

Pas disa hetimeve, agjentët zbuluan se ndërmjetësi kryesor ishte një shtetas me njohuri të gjera në sektorin e pasurive të paluajtshme, i cili pasi mori një komision, ndihmoi këtë rrjet kriminal të vendosej në Spanjë. Për këtë u ka siguruar logjistikën dhe infrastrukturën e nevojshme, duke u dhënë me qira magazina të ndryshme të vendosura në poligone të izoluara, ku kultivonin marijuanën në mënyrë masive që më pas e shpërndanin në vende të ndryshme evropiane.

Ata përdorën sisteme të sofistikuara elektronike për të kaluar pa u vënë re. Për mirëmbajtjen e këtyre plantacioneve të marijuanës, të arrestuarve u nevojitej një sasi e madhe energjie elektrike, të cilën e siguronin në mënyrë të paligjshme. Ky mashtrim u fsheh nëpërmjet një sistemi të sofistikuar të inxhinierisë elektrike që vështirësoi hetimin e policisë, duke rrezikuar në të njëjtën kohë pronat fqinje për shkak të rrezikut të lartë të zjarrit në këto objekte.

Me këto masa, sipas hetuesve, ato do të kishin kaluar pa u vënë re vitet e fundit, derisa pas një viti hetimi, agjentët kryen nëntë hyrje dhe kontrolle në magazina dhe shtëpitë e të hetuarve, të shpërndara në qytete të ndryshme në provincën e Barcelonës.

Ndër efektet e sekuestruara janë më shumë se 4000 bimë marihuanë, më shumë se 10.000 euro para në dorë, gjashtë terminale celulare, dokumentacion të ndryshëm dhe materiale të shumta të përdorura në plantacione si ventilatorë, kondicionerë, filtra dhe nxjerrës.

Gjatë hetimit, janë arrestuar 14 persona që i përkasin si organizatës transnacionale të dedikuar për kultivimin dhe trafikimin e marijuanës, si dhe lehtësuesit e medias për të kryer instalimin e kultivimit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore