Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Për të marrë kredi të butë duhet shumë kurajo”, mësuesja e divorcuar prej 20-vitesh: Duhet të kesh shumë të ardhura  

“Për të marrë kredi të butë duhet shumë

Në maj të vitit 2018, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e ri për strehimin social me qëllim lehtësimin e procedurave që duhet të plotësojnë të pastrehët për të përfituar një shtëpi me kredi të butë apo bonus qiraje. Por në realitet ndodh ndryshe.

Ndonëse në Bashkinë e Tiranës aplikohen disa programe strehimi për shtresat në nevojë, numri i përfituesve mes grave të divorcuara, nënave të vetme apo viktimave të dhunës në familje, numërohen me gishtat e dorës.

Për të folu rreth kësaj çështje, ishte e ftuar në studion e emisionit “Shqipëria Live” Ina Kasimati, e cila është një grua e divorcuar. Ajo tregoi se për të fituar sa më shumë para, ka punuar edhe si pastruese dhe në supermarket.

Mësuesja tha se ka më shumë se 20 vite dhe jeton në shtëpi me qira. “Për të marrë kredi të butë duhet edhe të kesh shumë kurajo që të aplikosh. Kur jam interesuar për programin e kredisë së butë, kam kuptuar se edhe pse jam me një rrogë, unë nuk mund të kem kurajo për të aplikuar. Kjo pasi duhen disa të ardhura në fillim, 12-15 milionë të vjetra”, tha ajo.

Ina tregoi historinë e një zonje të re e cila ka aplikuar 4 herë për kredi të butë dhe vetëm në herën e katërt ka fituar. Por sipas saj, gruaja në fjalë është fituese por jo përfituese, pasi në bazë të ligjit duhet ta gjej vetë pronarin.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore