Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Omicron, OBSh kundër masave ekstreme kufizuese: S’ka vend për panik!

Omicron, OBSh kundër masave ekstreme kufizuese: S’ka vend për

Shumë vende në botë kanë nisur që të ashpërsojnë masat kufizuese pas zbulimit të variantit të ri të Covid, i quajtur nga OBSh Omicron. Megjithatë, vetë OBSh bën thirrje për qetësi dhe thotë se nuk ka vend për panik.

Duke folur në një konferencë të premten, udhëheqësja shkencore e OBSh, Soumya Swaminathan tha se situata tani ishte shumë e ndryshme nga një vit më parë. Raportet sugjerojnë se Omicron është gjetur në afërsisht 40 vende. Është ende e paqartë nëse varianti me mutacion të lartë është më i transmetueshëm, ose më i aftë për t'iu shmangur vaksinave.

Të dhënat e hershme të raportuara nga shkencëtarët në Afrikën e Jugut, ku varianti u zbulua për herë të parë sugjerojnë se Omicron mund të shmangë njëfarë imuniteti ndaj Covid-19, megjithëse ekspertët paralajmërojnë se analiza nuk është përfundimtare.

Swaminathan tha në konferencën e Reuters NEXT se varianti ishte "shumë i transmetueshëm", duke cituar të dhëna nga Afrika e Jugut dhe shtoi se mund të bëhet lloji dominues në mbarë botën - megjithëse kjo është e vështirë të parashikohet. “Delta aktualisht përbën 99% të rasteve globalisht”, shtoi ajo.

"Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo panik, sepse jemi në një situatë të ndryshme nga një vit më parë", tha ajo.

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Mike Ryan ndërkohë tha se bota aktualisht ka "vaksina shumë efektive" kundër Covid-19 dhe fokusi duhet të jetë në shpërndarjen e tyre më gjerësisht.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore