Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Nesër rinisin fluturimet, gazetarja: Nëse vijnë kontrollorë të huaj, do të kërkojnë pagë 6-7 mijë euro

Nesër rinisin fluturimet, gazetarja: Nëse vijnë kontrollorë

Para pak minutash, ministrja Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka njoftuar se do të nisin fluturimet esenciale në aeroportin “Nënë Tereza”. Nga nesër rinisin edhe fluturimet komerciale.

Pyetja që u shtrua në emisionin “Shqipëria Live” ishte se si do të funksionojë, pasi kontrollorët nuk janë rikthyer në punë.

Në lidhje direkte ishte gazetarja e ekonomisë, Mirilda Tili, e para që bëri lajmin e bllokimit. Fillimisht ajo tha se nuk duhet të ekzagjerojmë në lidhje me bllokimin e vaksinës, pasi kanë ardhur e do vijojnë që të vijnë.

Nesër rinisin fluturimet, gazetarja: Nëse vijnë kontrollorë

“Unë e kam ndjekur që nga fillim, e ndoshta politikisht po luhet shumë keq. Morën vendimin për të bërë notën e protestës. Është vetë institucioni që bëri një gjë të tillë, pasi u bënë 5 shkarkime. Kur u bë publike u tërhoq në 3 shkarkime, e më pas ra vetëm në një”, tha ajo më pas.

Gazetarja u shpreh se edhe pse nuk ka punë si para pandemisë, kjo nuk do të thotë të ulet paga, pasi edhe në vendet e tjera ka rënë puna, por paga nuk ka ndryshuar.

Ndërsa në lidhje me fluturimet që do të nisin nesër, Tili tha se nëse sjellin kontrollorë të huaj, do të paktën dy javë për të hyrë në kullën e “Albcontrol”. Sepse duhet të licencohen, të marrin leje, e kjo procedurë zgjat. Kërkon kohë, pasi çdo kullë kontrolli ka kushtet e veta. Nëse na vjen një kontrollor i huaj do të kërkojë 2000-3000 euro më shumë se paga që ata kishin në vendin e punës që lanë. Pra do të vijnë më 6-7 mijë euro. “Albcontrol” të bëjë llogaritë e veta dhe si i leverdis”, tha Tili.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore