Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Ministrja gjermane për Europën mbërrin sot në Tiranë, pritet takim nga kryeministrin Rama, ja temat e diskutimit

Ministrja gjermane për Europën mbërrin sot në Tiranë,

Do të vijë sot për herë të parë në Shqipëri ministrja gjermane për Evropën, Anna Luhrmann, pas marrjes së detyrës. 

Sa i takon takimeve me autoritetet në Tiranë, ajo pritet që të bisedojë mbi mbrojtjen e klimës dhe rolin e Shqipërisë si anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Siç bëhet e ditur, ministrja do të takohet me kryeministrin Edi Rama (PS) dhe me zëvendësministren e jashtme, Megi Fino. Veç përfaqësuesve të shoqërisë civile, ministrja do të takohet edhe me Albert Hanin, kryetarin e Byrosë Rajonale të Bashkëpunimit Rinor (RYCO).

Kujtojmë se një ditë më parë ajo ishte në vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

Maqedonia Veriore dhe Shqipëria janë dy vendet e para, pas Francës në dhjetor, që ministrja gjermane e Evropës i viziton që kur ka ardhur në detyrë në dhjetor të vitit të kaluar.

Luhrmann është 38-vjeçe dhe emërimi i saj në postin e ministres për Evropë, një post ky pa portofol ishte vendim i ministres së Jashtme Annalena Baerbock. Më parë ajo ishte profesoreshë në Geteborg, por politikën e ka nisur qysh në moshë të re.

Në vitin 2002, ajo ka qenë deputetja më e re në Bundestag duke qenë vetëm 19-vjeç.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore