Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Çmimet rriten, kreditë shtrëngohen kërkesa për pasuri të paluajtshme në rritje

Çmimet rriten, kreditë shtrëngohen kërkesa për pasuri

“Bankat janë ende nën efektin e krizës dhe kërkojnë konsumatorë gjithmonë e më të sigurt. Pavarësisht se kanë shtrënguar kriteret e dhënies së kredive, janë një kategori e punonjësve në nivele drejtuese disa kanë përfituar nga rritja e pagave, të tjerë kanë përfituar nga pozita në hierarkinë e administratës.

Kështu që për këtë është krijuar një fashë, kontigjent që bankat e mbështesin me kredi bankare. Por nisur nga paga mesatare, ligjësitë që tregon kjo pagë, me kursimet monetare të një familjeje të sapomartuar tashmë nevojitet dy-fishi i kohës. Nga përllogaritje të ndryshme flasin për 70 vjetë kursime të të gjithë jetës për të blerë një apartament. Nuk është rritje që buron nga formula standrate, klasike e kërkesë ofertës, por nga anomali që kanë ndodhur dhe ndodhin në tregun shqiptar” u shpreh Zef Preci, Drejtor Ekzekutiv, ACER.

Më shumë se 2/3 e të punësuarve në vendin tonë referuar të dhënave të bëra publike të prillit 2021, paguhet nën pagën mesatare bruto.

Vetëm 32% e të punësuarve paguhen mbi pagën mesatare bruto. Pothuajse 38% e të punësuarve paguhen me rrogë minimale. Ata me pagë mbi 100,000 lekë në muaj janë jo më shumë se 7% e totalit. Shtresa më e mirëpaguar, ata me një pagë mbi 1,000,000- lekë në muaj përbën vetëm 0.06% të totalit.
Pavarësisht pagave të vogla të shqiptarëve, në 5 vitet e fundit nuk ka apartamente stok. Pavarësisht edhe pse të shitur, në shumë prej tyre nuk banon njeri, janë bosh.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore