Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Meta vlerëson këngëtarët Petril Lulo dhe Ylli Baka me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”

Meta vlerëson këngëtarët Petril Lulo dhe Ylli Baka me

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar sot me Tirtullin e lartë “Mjeshtër i Madh” dy këngëtarët e njohur, Petril Lulo dhe Ylli Baka.

Meta vlerëson këngëtarët Petril Lulo dhe Ylli Baka me

Këngëtari Ylli Baka, është vlerësuar me motivacionin:“Me mirënjohje për përpjekjet e suksesshme dhe arritjet e shquara në prezantimin dhe ngritjen në një nivel të ri të këngës popullore e në veçanti të Jugut të Shqipërisë, si dhe për përfaqësimin dinjitoz të saj brenda dhe jashtë vendit. Për kontributin e shquar në fushën e kulturës, në interpretimin e rrallë të këngës popullore, por edhe në mbrojtjen e promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare si pjesë e fondit të artë të Folklorit Kombëtar”.

Meta vlerëson këngëtarët Petril Lulo dhe Ylli Baka me

Po ashtu, Petrit Lulo është vlerësuar me motivacionin: “Në vlerësim të kontributeve të shquara në prezantimin e këngëve popullore shqiptare, veçanërisht atyre të krahinës së Jugut, duke spikatur si pasardhës i denjë i iso-polifonisë toske. Me mirënjohje ndaj këngëtarit popullor me zë të ëmbël e melodioz, kumbues e me timbër të pastër, i cili me këngët dhe vlerat e tij të veçanta të interpretimit , ka ngritur më lart madhështinë e kalasë së Argjiros”.

Në fjalën e tij përshëndetëse, Meta tha se Lulo, me këngët e tij çon kudo, “madhështinë e pavdekshme të kalasë dhe karakteristikat e veçanta dhe të papërsëritshme të qytetit historik”.

Ndërsa për Ylli Bakën , Meta u shpreh: "Ylli është një interpretues i talentuar dhe i veçantë, që bashkon korifeun e këngës Labe të Bënçës, Mjeshtrin e Madh Golik Jaupi, me këngën e Skraparit të kënduar nga legjenda  e iso-polifonisë toske, Demir Zyko". 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore