Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Mediat britanike: Ja reperi po “shpërlan trurin” e shqiptarëve për jetën në Britani

Mediat britanike: Ja reperi po “shpërlan trurin” e

 Reperi Vision është vënë në qendër të mediave britanike për shkak të teksteve dhe videoklipeve që ai bën. 'Mirror.co.uk' shkruan se reperi është nën akuzë pasi ka 'shplarë trurin' e shqiptarëve se në Britani bëhet jetë luksoze, e se duhet t'i bashkohen në Londër. 

Në videon për Real Albanian, Visioni shihet në pjesën e pasme të një makine luksoze pranë një modeleje dhe duket se po jeton jetën e luksit. Ai mburret se ka nisur rrugëve pa asgjë dhe kori i këngës përfshin vargun: “Baby wantna come to London, eja qetësohu me një shqiptar të vërtetë”.

Kënga është parë më shumë se 620,000 herë në YouTube që kur u ngarkua muajin e kaluar.

Punëtorët e të rinjve në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, thanë se repi është bërë një himn për adoleshentët me ndikim lehtësisht që jetojnë në zonat më të varfra të vendit. Numri përfshin mburrjen për jetën e makinave, armëve dhe parave në Mbretërinë e Bashkuar dhe përfshin burra të veshur me kapuç, banda dhe kapele të stilit të bandës që kryejnë shenja armësh dhe derdhin pije nga një shishe ngjyrë ari.

Xheni Hatillari, një këshilltare bashkiake në Tiranë, tha për Sunday People : “Ai thotë se ka ardhur në MB pa para, ata janë duke punuar në grupe dhe duke bërë të gjitha gjërat e paligjshme.Këta janë zakonisht djem të rinj, ata vijnë nga familje zakonisht të varfra, ndjekin një mënyrë jetese të ashpër dhe manipulohen lehtësisht nga premtimi për një mënyrë jetese më të pasur. Kjo këngë hip-hop ka pasur një ndikim të madh në jetën e tyre.”

Reperi me shumë tatuazhe, i cili pretendon se është "një djalë i keq", flet gjithashtu për një "bando" - zhargon për një shtëpi të braktisur droge dhe për të pasur një "rambo", që kuptohet si një referencë për një thikë të madhe të stilit zombie. Ai gjithashtu mburret se ka fituar 60,000 dollarë në aplikacionin e mediave sociale TikTok, si dhe ka akses në një Bugatti të artë dhe një Lamborghini.

Dhe ai kërkon që autoritetet të "lirojnë djemtë në HMP".

Tekstet përfshijnë: "Këto ditë burrë jam shumë i famshëm, në bando mos bëj kurrë favore." Një varg tjetër shton: "Hiqni njeriun poshtë dhe bëje si regbi, rambo mbërthyer në belin tim si i çuditshëm, me fat ata që nuk mund të më prekin".

Videoja, e cila ka jehonë rrëqethëse të pamjeve të bandave të postuara në internet, është filmuar në një pronë të re banimi në Barking, në Lindjen e Londrës, ku pronat shiten deri në 600,000 £ secila - një botë larg vlerës së shtëpive të ngjashme në Shqipëri, ku një pagë mujore mund të jetë deri në 235 £.

Raportohet se ka pasur një rritje të emigrantëve shqiptarë që kalojnë Kanalin me varka të vogla në 12 muajt e fundit. Shumica thuhet se janë meshkuj të rritur beqarë që kërkojnë punë, shumë nga Shqipëria veriore, ku ka papunësi në rritje.

Më shumë se 32,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla deri më tani këtë vit – më shumë se gjatë gjithë vitit 2021. Dhe besohet se shqiptarët përbënin një numër të madh emigrantësh nga Channel gjatë verës, me deri në 7,000 që mendohet se kanë arritur në MB. Dyshohet se shumë prej tyre janë zhytur në botën e krimit të Londrës. Deputetët kanë kërkuar veprim urgjent për të ndaluar rrjetet shqiptare të kontrabandës së njerëzve që nxjerrin miliona paund nga kalimet e rrezikshme të Kanalit.

Dhe muajin e kaluar sindikata që përfaqëson stafin e Forcave Kufitare paralajmëroi Sekretarin e Brendshëm se rritja e migrantëve kriminalë përbën një "rrezik të rëndësishëm" për sigurinë kombëtare.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore