Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Masakër Zgjedhore” / Basha rendit 12 gjetjet e raportit të ODIHR për 25 prillin

“Masakër Zgjedhore” / Basha rendit 12 gjetjet e raportit

Lulzim Basha reagoi pas publikimit të raportit final të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit duke e cilësuar atë “provë e tjetërsimit të vullnetit të shqiptarëve. 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira e të ndershme”.

Sipas kreut të PD-së, raporti konfirmon masakrën zgjedhore dhe rendit 12 gjetjet e vëzhguesve ndërkombëtarë.

“Këto janë disa nga konkluzionet e raportit përfundimtar të OSBE/ODIHR mbi 25 prillin:
- Blerja masive e votave.
- Presioni ndaj votuesve.
- Shkrirja në një e partisë në pushtet me shtetin.
- Keqpërdorimi i aseteve publike në avantazh të partisë në pushtet.
- Abuzimi me pushtetin dhe funksionet publike.
- Rritje e punësimit në administratën publike me qëllime elektorale.
- Presion mbi administratën publike për të votuar partinë në pushtet.
- Përdorimi i fondeve të rindërtimit për të orientuar votën.
- Legalizime në këmbim të votës.
- Vjedhja e të dhënave private dhe personale të shqiptarëve nga partia në pushtet dhe ngritja e sistemit kriminal të patronazhistëve duke ushtruar përmes këtij sistemi presione dhe shantazhe ndaj qytetarëve.
- Përdorimi i grupeve kriminale për të ushtruar presion ndaj zgjedhësve.
- Ndryshimet kushtetuese të njëanshme, në kundërshtim me rekomandimet e Komisionit të Venecias.
E përmbledhur me dy fjalë: MASAKËR ZGJEDHORE!
Raporti konfirmon atë që të gjithë shqiptarët e dinë tashmë: 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë dhe zgjedhjet e lira e të ndershme”, thotë Basha.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore