Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Kontratat e vdekjes në shtetin helen, mafia greke si Camorra, ekzekutoi boksierin Berdesis dhe shqiptarin Papas

Kontratat e vdekjes në shtetin helen, mafia greke si Camorra, ekzekutoi

Në Greqi po bëhet një analizë e thelluar e vrasjeve të ndodhur në dekadën e fundit. Ekspertët e  kriminalistikws po kërkojnë çelësin e vrasjes së boksierit Tassos Berdesis me 14 plumba.

Boksieri, i cili u transferua në Athinë për dy vitet e fundit, duke ndërprerë kontaktet e tij me Achaia, dukej se kishte frikë.

Megjithëse ishte liruar nga të gjitha çështjet e pazgjidhura, ai mbante një armë, frekuentonte disa strehime të caktuara dhe stërvitej në një palestër relativisht të largët. Vrasësit ndoshta i kishin futur lëvizjet e Berdesis nën mikroskop dhe e dinin orarin e tij, ata e dinin se rreth orës 9 ai do të linte palestrën dhe i vendosën pritën vdekjeprurëse.

Pasi arritën në vend, ata u afruan dhe e qëlluan 39-vjeçarin me një kallashnikov ku mbeti i vdekur në vend, shklruajnë mediat greke.

Kontratat e vdekjes në shtetin helen, mafia greke si Camorra, ekzekutoi

Megjithatë, sipas avokatit të boksierit Sakis Kechagioglou, ai ishte liruar nga këto akuza. Për më tepër, policia po shqyrton telefonin se ata dëshirojnë që 39-vjeçari të ketë kontakte me "kumbarët" e periferive perëndimore.

Hetuesit kanë kthyer vëmendjen e tyre tek kriminelët nga kryeqyteti Akeas, pas një dëshmie nga 54-vjeçari Dimis Korfiatis i vrarë në fillim të majit në Zakynthos, se disa prej tyre ishin të përfshirë në vrasjen e gruas së tij në korrik të vitit 2020 në zonën e Litha. Më në fund, po hetohet informacioni se 39-vjeçari kishte shkaktuar incidente në Patras kundër kriminelëve të tjerë.

Kontratat e vdekjes në shtetin helen, mafia greke si Camorra, ekzekutoi

Sipa mediave greke, mafia në Greqi, po shndërrohet në "Camorra" në numrin e vrasjeve të ndodhur gjatë këtyre dekadave. Mafia në Greqi është e ndarë në dy kampe kryesore, nga një kontratë vdekje çdo dy muaj ekzekutohet, shkruajnë mediat greke.

Shfrat tronditëse që po vendosin në alarm shtetin Helen:

Pesë vrasje në 52 ditë:

1.Më 9 Prill, George Karaivaz u qëllua për vdekje jashtë shtëpisë së tij në Alimos me dhjetë plumba.

2.Në fillim të majit, biznesmeni Dimis Korfiatis vritet në Zakynthos.

3.Më 15 maj, në Metamorfosi, boksieri veteran me pseudonimin "Kefalas" bie i vdekur, duke goditur zemrën dhe kokën e tij.

4. Të Dielën, në Sepolia, 32-vjeçari shqiptar u vra në një kafene.

5. Të hënën, boksieri Tassos Berdesis u vra me 14 plumba.

499 emra dhe boksieri 39-vjeçar në memorandumin e dorëzuar nga Ministri i Mbrojtjes së Qytetarit Michalis Chrysochoidis prokurorit të Gjykatës së Lartë. Vassilis Pliotas.

"Veriu" dhe "Jugu",  Mafia Greke dhe Shqiptare

Këto kampe janë të ndarë në 15 fraksione dhe 8 nëngrupe

Ata numërojnë 350 "protagonistë" dhe 250 "ndihmës"

Nga viti 2009 deri në vitin 2021, në një periudhë 12-vjeçare, u ekzekutuan:

45 kontrata vdekjeje, dhjetra tentative për vrasje

4 vitet e fundit-2017-2021:

22 vrasje dhe 6 përpjekje

Në 5 muajt e fundit:

5 vrasje

14 kontrata vdekje me kallashnikov në 4 vitet e fundit

Organizatat kriminale pastrojnë para në aktivitete të ndryshme të tilla si furrat e bukës, pikat e karburantit, kompanitë e kafesë, kantinat e verës, ndërmarrjet e ndërtimit, hotelet, madje edhe parqe fotovoltaike./Përktheu Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore