Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Lefter Koka “peshku i madh” i Inceneratorëve? Manjani: Në qeverinë e 2017-ës vendosnin dy koka

Lefter Koka “peshku i madh” i Inceneratorëve? Manjani: Në

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ngritur akuza të forta ndaj qeverisë por edhe kreut të Partisë së lirisë Ilir Meta, se po i përdor politikisht denoncime për çështjen e Inceneratorëve.

I ftuar në emisionin “Zona Zero”, Manjani deklaroi se ish-ministri i mjedisit Lefter Koka po mbahet në burg pa prova, pasi ai nuk është ideator i kësaj afere. Ai deklaroi se në qeverinë e vitit 2017, koalicion mes PS dhe LSI, vendoste Edi Rama si kryeministër dhe Ilir Meta, si bashkëkryetar i koalicionit.

“Po flitet që është një peshk i madh, ta zëmë ish-ministri i mjedisit, ndaj të cilit janë 3 akuza. Këta kanë marrë si akuzë padinë e LSI, prandaj këtu jemi me drejtësi partiake. Lefter Koka ka qenë ministër në kohën e Edi Ramës dhe nuk e ka bërë ai. Ka qenë si unë dhe ne nuk kemi pasur këllqe që të vepronim në kokën tonë. Qeveria ka funksionuar me dy koka, Edi Rama kryeministri, Ilir Meta bashkëkryetar i koalicionit. Për vendime të rëndësishme mblidheshin çdo të hënë dhe diskutonin. Nuk i ka marrë Lefter Koka vendimet, kush ishte Koka? As Alqi Bllako. Çështja e shpërdorimit të detyrës është si thesi i miellit, aq herë t’i biesh, nxjerr për të bërë petulla. Nëse vazhdojnë t’i bien thesit të Lefter kokës dhe Alqi Bllakos do ngelen pa petulla. Koka nuk është ideatori i Inceneratorëve.

Këtë biznes nuk e ka sjellë Lefter koka, nuk ka asnjë gjurmë që biznesmenët që janë marrë me këtë punë kanë lidhje me të. Lefter Koka ka bërë thjesht detyrën. As nuk ka bërë korrupsion. Duhet të kesh pasuri që ky i ka bërë nga favoret. Ja ta dhënë që Lefteri ka bërë favore, po kush ja dha lekët? Kush ja ka bërë shkëmbimin në pasuri? Ku janë lekët e korrupsionit? Nuk ka prova.  SPAK duhet t’i kapë njerëzit në flagrancë, jo t’i fusë brenda kot, prandaj them që çdo gjë është e papjekur. Ku janë provat nëse ti nuk ke kapur atë që e ka bërë korrupsionin.

Nevoja për rezultate është shfaqur nga Qeveria dhe Ambasada amerikane në mënyrën më të çuditshme, pa asnjë standard. Nuk ka asnjë standard të respektuar. Po të bëhej kjo që po bën ambasada këtu në Amerikë shkonin të gjithë në burg.  SPAK duhet lënë të bëjë punën por t’i hiqen disa instrumenta abuzivë. Nuk mund të mbash njerëz në burg kot.”- tha Manjani.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore