Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Lajme të mira për Shqipërinë, Presidentja e KE: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE

Lajme të mira për Shqipërinë, Presidentja e KE: E ardhmja e

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE, gjatë fjalimit të saj të parë vjetor.

“Besimi është themeli i një partneriteti të fortë dhe Evropa do të jetë gjithmonë e gatshme për të ndërtuar partneritete të forta me fqinjët tanë më të ngushtë. Kjo fillon me Ballkanin Perëndimor ”, tha von der Leyen, menjëherë pasi theksoi problemet e besimit që BE ka aktualisht me Mbretërinë e Bashkuar mbi negociatat e marrëveshjes tregtare.

Ajo reflektoi për arritjen më të rëndësishme në lidhje me integrimin në BE të rajonit gjatë vitit të kaluar.

“Vendimi gjashtë muaj më parë për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte vërtet historik. Në të vërtetë, e ardhmja e të gjithë rajonit është në Bashkimin Evropian. Ne ndajmë të njëjtën histori, ndajmë të njëjtin fat ”, tha von der Leyen.

Ajo shtoi se Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe jo vetëm një ndalesë në Rrugën e Mëndafshit.

"Ne së shpejti do të paraqesim Paketën e Rimëkëmbjes Ekonomike për rajonin, duke u përqëndruar në investime dhe do të jemi atje për vendet e Partneritetit Lindor dhe Fqinjët tanë të Jugut gjithashtu", përfundoi von der Leyen.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore