Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Kush e refuzoi deklaratën e përbashkët të samitit? Qeveria e Kosovës: Ne jo!

Kush e refuzoi deklaratën e përbashkët të samitit? Qeveria e

Samiti i liderëve të rajonit dështoi që të prodhonte një deklaratë të përbashkët dhe në një pjesë të mediave serbe u raportua se shkak për këtë kishte qenë refuzimi i Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për të firmosur një dokument ku nuk përmendej Republika e Kosovës.

Qeveria e Kosovës, nga ana tjetër, thotë se shkak i mosdaljes me një deklaratë të përbashkët ka qenë Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që ka vendosur ta tërheqë dokumentin.

“Lajmi për refuzimin e nënshkrimit të deklaratës së përbashkët nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është i pavërtetë. Deklarata është tërhequr nga vetë mikpritësi i takimit, pasi është vërejtur që ka dallime të mëdha mes Kosovës dhe Serbisë”, deklaroi zëdhënësja e Qeverisë së Kosoës, Rozafa Kelmendi.

Disa media serbe raportuan se ishte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ai që refuzoi nënshkrimin e deklaratës së përbashkët, për shkak se në këtë deklaratë nuk shkruhej “Republika e Kosovës”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore