Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Kryemadhi takime në Tiranë: Po vuajmë nga trafiku i tmerrshëm, për bizneset janë 10-fishuar taksat

Kryemadhi takime në Tiranë: Po vuajmë nga trafiku i

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi dhe nënkryetari i kësaj partie, Petrit Vasili, kanë vizituar njësinë numër 5 në Tiranë.

Kryemadhi tha se Tirana vuan nga trafiku i tmerrshëm, kurse shtoi se për bizneset janë 10-fishuar taksat. Ajo shtoi se duke votuar më 25 prill, duhet të sjellim ndryshimin e shumëpritur.

"Nga Shkodra në Kamzë kam ecur për 45 minuta, kurse nga Kamza te Fresku kam ecur për 2 orë e gjysmë.

Në Tiranë ka trafik të tmerrshëm. Nuk ka as punë. Taksat janë 10-fishuar për bizneset. Duke votuar më 25 prill, të sjellim ndryshimin e shumëpritur," tha Kryemadhi.

"Rruga e Durrësit, rruga e Kavajës, Myslym Shyri, aty ku të gjitha dyqanet e vogla janë biznese të vogla, apo ato që kanë qiratë e dyqaneve, janë drejt falimentimit, pasi vetë mënyra e infrastrukturës që po e ndërton bashkia, po i orienton që të gjithë qytetarët të shkojnë drejt pikave të mëdha të grumbullimit, që janë qendrat tregtare. Dhe nga ana tjetër janë me mijëra biznese që falimentojnë për shkak se nuk paguajnë dot qiranë apo për shkak të taksave të larta. 12 polici kemi ne, kemi pasur 2-3, e çdo ditë thonë bizneset i kemi në derë. Njëherë mjedisorja, njëherë bashkiakja, njëherë tatimorja, njëherë pyjorja, njëherë e plehrave, njëherë e dreqit e njëherë e shejtanit. Dhe thonë që nuk na lënë të ngremë kokën.

Ndërkohë nga ana tjetër , pandemia i shkatërroi. Paketat ekonomike nuk u vunë fare në funksion. Nuk u dhanë asnjë ndihmë dhe mundësi ekonomike. Dhe pastaj flasim sikur ky popull po buzëqesh. Në fakt kjo nuk është buzëqeshje, por është më shumë maraz që kanë, qesh se nuk qaj dot. Kjo çështja e të dy punësuarit është edhe me ata që kanë dy shtëpia. Në Kombinat kur po takonim banorët, kush ishte problemi? Problemi ishte që dikush ka pasur një apartament të kohës së Partisë së Punës dhe e ka pasur një e kuzhinë. Ndërkohë ka shkuar në emigracion, ka punuar dhe ja ka blerë apartamentit ngjitur edhe komshiut tjetër, që e ka pasur 2 e kuzhinë. Dhe ndërkohë i ka vajtur nga 35 metra katrorë apartament, i ka shkuar 85 metra katrorë. Kur iu prish pallati iu tha, ti nuk ke për të marrë pjesën që ke blerë, ti do marrësh vetë, 1 dhomë e kuzhinën si bonus. Ky mendon se këta shtëpi ua ka dhënë ky, nuk mendon që njerëzit këto shtëpi i kanë blerë me gjak. Sepse i kanë blerë me emigracion, i kanë blerë me punë.

Ne jemi koshientë që të gjitha katet e para të pallateve të vjetra, janë kthyer në dyqane, kanë mbi 30 vjet që paguajnë taksa si biznese, nuk kanë paguar taksën si apartamente. Dhe ti tashmë i thua që unë ty nuk të konsideroj biznes. Nëse në kuadrin e pandemisë, edhe të tërmetit, nuk ka marrë përsipër ku do të shkojnë dhe ku do të strehohen, por edhe kur vjen çështja e biznesit, edhe pse sot ato biznese vazhdojnë jetojnë në zonën e Kombinatit, ai nuk merr përsipër të paktën tu heqë taksat bashkiake. Po e njëjta gjë ishte edhe në Shkodër që vajtëm tek tokat e përmbytura, tha që nuk duam lëmoshë që të më vijë të më japë thesin e miellit, nuk e dua tha, por të paktën më hiq taksën e tokës, që është e përmbytur. Drita nuk sjell, ujë të pijshëm nuk më jep. Mjekësinë nuk e kam këtu se nuk ka asnjë mjek e infermier, por shkojmë e bëjmë gjilpëra te veterineri tha.

Vjen i fut një xhiro këtu me televizor këtu tha dhe pastaj ikën. Njerëzit thonë ne i dalim për zot vetes, por ti mos na shto barrën më shumë.
Ajo që të bën përshtypje dhe që e ndjen, është që njerëzit kanë një revoltë të brendshme, por unë them që detyra jonë është që t’i takojmë dhe t’i orientojmë në rrugën e duhur për të shkuar më 25 prill drejt kutisë së votimit. Ti Titi e ke më të thjeshtë, sepse këtu te Njësia 5 janë socialistët më të zhgënjyer," tha Kryemadhi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore