Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Kim: Të hapen pa vonesa negociatat për Shqipërinë

Kim: Të hapen pa vonesa negociatat për Shqipërinë

Duke sjellë në vëmendje deklaratën e përbashkët të Sekretarit Blinken dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Borrell pas publikimit të raportit të progresit për Shqipërinë, Ambasadorja Yuri Kim kërkon hapjen pa vonesa të negociatave për Shqipërinë.

Sipas ambasadores, SHBA dhe BE janë dakord që vendet e Ballkanit Perëndimor i përkasin BE-së dhe se negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të nisin pa vonesë.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe BE pajtohen që rajoni i Ballkanit Perëndimor i përket BE -së dhe negociatat e pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë pa vonesë. Pranimi në BE, një përparësi e deklaruar për të gjithë Ballkanin, ndihmon në konsolidimin e institucioneve demokratike, në mbrojtjen e të drejtave themelore dhe avancimin e sundimit të ligjit”, tha Kim.

Qeveria shqiptare është optimiste se tryeza e parë ndërqeveritare me BE do të mbahet brenda këtij viti.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore