Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Kërcënimi nga Omicron/ Ekspertja daneze: Në mars mund t'i kthehemi jetës normale

Kërcënimi nga Omicron/ Ekspertja daneze: Në mars mund t'i

Sipas epidemiologes daneze Tyra Grove Krause, Omicron në mars mund të jetë më pak kërcënues dhe se në mars bota mund ti kthehet normalitetit. Ajo ka deklaruar se kulmi i infeksioneve parashikohet të jetë në fund të janarit.

Krause është nënkryetare e Institutit Danez të Serumit Statens (SSI) dhe një këshilltare kyç i qeverisë së Danimarkës në trajtimin e krizës së koronavirusit.

Vendi po sheh një valë të re të lartë infeksionesh dhe regjistroi një numër rekord prej 23,228 rastesh të konfirmuara në vetëm 24 orë, duke e bërë Danimarkën një nga vendet me numrin më të madh të infeksioneve ditorë në raport me popullsinë e saj totale (rreth 5.8 milionë banorë) në botë.

“Gjithçka tregon se Omicron është më i butë se Delta dhe se rreziku për të përfunduar në spital është vetëm sa gjysma ”, tha Krause për mediat daneze, bazuar në një studim të kryer nga SSI.

“Ky do të jetë një muaj tjetër i vështirë. Por pasi të përfundojë, ne jemi në një pozitë më të mirë se më parë”, tha Krause. "Unë mendoj se shkalla e infeksionit do të fillojë të bjerë brenda dy muajsh dhe deri në mars, ne mund të kthehemi në jetën normale."

Në Twitter, Krause sqaroi se ajo "shprehte një optimizëm të kujdesshëm për situatën kur kemi kapërcyer valën Omicron" dhe shtoi se "variantet e reja mund të na sfidojnë, por me vaksinat, shpresojmë që SARS-CoV-2 të kthehet në një tjetër rrugë ajrore. virus me të cilin mund të jetojmë normalisht".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore