Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Kam qenë kurioz që..."/ Ditmir Bushati për situatën në PD: Krizën që po përjeton opozita duhet ta shohim me shqetësim

“Kam qenë kurioz që..."/ Ditmir Bushati për

Tiranë- Ditmir Bushati duke folur në aktivitetin për 30-vjetorin e FRESSH ka komentuar situatën në Partinë Demokratike.

Sipas Bushatit, “kriza që po përjeton opozita duhet ta shohim me shqetësim e si mundësi për të shtuar përpjekjet për një PS më të hapur e më demokratike dhe inspiruese të një kulture të re politike që ofron mundësi për të gjithë”.

Shpesh angazhimi në politikë tha Bushati “shihet si mundësi për vend pune e jo mekanizëm për të pasuruar vlerat e veprimin politik shoqëror”. Lidhur me angazhimin e tij personal në politikë, ish-deputeti tha:

“Kam qenë kurioz që në rini për politikën por edhe po aq ngurues për tu përfshirë në vijën e parë të saj. Falë këmbënguljes e lidershipit të Edi Ramës besimit e mbështetjes së socialistëvëe e konsideroj privilegj përfaqësimin në të gjithë nivelet duke dhënë kontributin tim për një Shqipëri më të mrië për një PS si alternariva më e mirë dhe jo e keqja më e vogël”.

Duke iu drejtuar të rinjve, Bushati tha se “si gjenerata e re e PS ta konsideroni politikën si mision fisnik për ndryshimin më mirë të Shqipërisë, të besoni te demokracia ajo mund t’ju zhgënjejë por nuk ju tradhëton.

Të jesh pjesë e politikës në 2022 është vështirë tua shpjetgosh gjeneratës suaj. Më thjeshtë të largohesh drejt Gjermanisë apo të bëhet një vend më normal evropian? Na duhet të jemi partia e të rinjve por partia që i bën të rinjtë të flasin, i bën aksioner të zhvillimit.

Na duhet guxim për të ndërruar dhe aftësi për të brendësuar ide të reja për zhvillimin e qëndrueshëm të vendit, ta vëmë theksin te vlera që shumica e jo përfitimin e pakicës”, tha Bushati.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore