Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Jo të gjithë Call Center-at janë aktivitete kriminale”/ Eksperti: Ja si kryhet mashtrimi nga kompanitë Forex

“Jo të gjithë Call Center-at janë aktivitete

Eksperti i ekonomisë Pano Sako ishte i ftuar ditën e sotme në emisionin “zona Zero”, për të folur në lidhje me mashtrimet me “Call Center-at” në vendin tonë.

Sako ka deklaruar se jo çdo aktivitet call center është kriminal, dhe duhet bërë dallimi mes kompanive mashtruese.

"Ka ndryshime këto janë Forex, pra mashtrime me bursat virtuale. Është një lojë, si bixhoz. Në Shqipëri ka pasur një brom të madh. Një pjesë e mirë e turinjve shqiptarë janë të punësuar këtu. Jo të gjitha Forex-et janë të paligjshme, nuk mund t’i klasifikosh të gjitha kështu, sepse ka në të gjithë botën aktivitete të tilla, monedha, kriptomonedha. Aktiviteti kriminal ndodh kur t’i mashtron me atë që je duke premtuar. Nëse unë shpik një kompani që nuk ekziston, dhe them që kjo kompani ka aksione 50 % në bursë dhe unë të mbush mendjen të investosh në këtë aktivitet.

Jo i gjithë aktiviteti është i paligjshëm. Janë disa shembuj që kanë abuzuar. Nuk jam për një përgjithësim të të gjithë kompanive. Call Center është një fushë ku të rinj marrin paga të mira, aty sigurisht ka elementë kriminalë që përdorin elementë të ndryshme për të abuzuar, por kjo të gjithë janë të tillë. Duhet një kontroll për të ndarë kush kryen një aktivitetet të shëndetshëm dhe kush mashtron."- deklaroi Sako.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore