Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

“Jo pension nën 20 mijë lek” / Luljeta Bozo: Nëse kemi shumë pensionistët poshtë këtij niveli, problem serioz

“Jo pension nën 20 mijë lek” / Luljeta Bozo: Nëse

Deputetja socialiste, Luljeta Bozo thotë se në Shqipëri nuk duhet të ketë asnjë pension nën 20 mijë lek në muaj.

“Fatkeqësi e madhe që të kemi gjithë këta pensionistë që kanë ndërtuar këtë vend dhe mendoj që janë disa masa që nuk kërkojnë shpenzime të mëdha që përmirësojnë jetën e pensionistit. Ne duhet të dimë sa është numri i pensionistëve që marrin më pak se 20 mijë lek në muaj. Nëse ky numër është shumë i madh, atëherë ky është një problem serioz”, tha ajo në një intervistë me emisionin Zona Zero në Top News.

Megjithatë, Bozo lëvdoi politikat e qeverisë në këtë fushë, duke vlerësuar më shumë reformën e pensioneve në vitin 2015.

“Reforma e pensioneve e 2015-s ishte një reformë e mirë, sepse hoqi tavanin e pensionit jo më shumë se dyfishi i pensionit minimal dhe pensioni minimal ishte 11 mijë lek. Sot pensionistët paguhen sipas kontributeve që kanë dhënë”, tha ajo.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore