Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Investigim

Inside Story/ Manovra, shpallet fituesi i ishullit të Osumit por nuk përcaktohen përmasat

Inside Story/ Manovra, shpallet fituesi i ishullit të Osumit por nuk

Qershia mbi tortë e rilindjes urbane në Berat ishte projekti për ishullin e gënjeshtërt të Osumit.

Vetë kryeministri Rama prezantoi në maj të 2015 -ës nga Berati, 12 projektet e paraqitura për ndërtimin e këtij ishulli, me anë të një konkursi ndërkombëtar. Fondi Shqiptar i Zhvillimit që ishte investitori mësohet se organizoi konkursin, ndërsa fitues u shpall “Unlab” në bashkëpunim me “Open Fabric”, “Corda” dhe “TU Delf”. Paradoksalisht konkursi arkitekturor u shpall pa u përcaktuar përmasat e ishullit.

“Ishte një projekt absurd. U harxhaun 150 mln lekë dhe ndërkohë nuk ishin përcaktuar përmasat” u shpreh inxhinieri, Xhevahir Ngjeçari

Në mesin e akuzave për uniformitet dhe zbehje të identitetit, qyteti i gurtë i Beratit ka përfituar 18 projekte në kuadër të rilindjes Urbane, me një vlerë të përgjithshme prej 10 mln euro.

Më së shumti zbatimi i projekteteve i janë besuar kompanisë “Salillari” që ka përfituar 2.9 mln euro. E dyta që ka përfituar është “G.P.G. Company” me 2.1 mln euro dhe në vend të tretë është kompania “Boshnjaku B” që ka përfituar 1.6 mln euro.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore