Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Grenell po lobon, Vuçiç ofron ndihmë për largimin e Dodik nga presidenca e Bosnjes

Grenell po lobon, Vuçiç ofron ndihmë për largimin e

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç po ofron të ndihmojë në largimin e anëtarit serb të BiH, Milorad Dodik

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, sipas mediave serbe, ofroi, përmes lobistit amerikan dhe ish-ambasadorit në Gjermani, Richard Grenell, të ndihmojë në largimin e anëtarit serb të Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Milorad Dodik. 

Sipas të përditshmes Vijesti, Grenell pati një takim me një grup kongresmenësh republikanë në hotelin Trump në Uashington më 1 dhjetor, ku mori pjesë ambasadori serb në SHBA dhe bashkëpunëtori i vjetër i Vuçiçit, Marko Gjuriç.

Në takim, Grenell, i cili shërbeu si i dërguar i posaçëm për Kosovën dhe dialogun Beograd-Prishtinë për Presidentin Trump, e prezantoi Dodikun si një element të madh përçarës në Ballkan, ndërsa foli për Vuçiçin si partner dhe burim stabiliteti.

Në të njëjtin takim, e përditshmja raportoi se Grenell tha se Vuçiç do të ishte i gatshëm të ndihmonte në tërheqjen ose largimin e Dodik, duke ofruar si alternativë presidenten në detyrë të Republikës Srpska, Zheljka Cvijanoviç.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore